Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! De unde știe RADET cât am de plătit la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! De unde știe RADET cât am de plătit la căldură ...

Bună seara! De unde știe RADET cât am de plătit la căldură dacă nu am repartitoare ca și persoană juridică să mă taxeze la preț de firmă? Am închiriat un spațiu comercial și domnul administrator susține ca exista pe spațiul un contract pe firmă cu RADET făcut de proprietarul spațiului. Mi-a arătat o factura cred pe care într-adevăr spațiul meu figura cu preț de persoană juridică nesubvenrionat. Întrebarea mea este cum își da seama RADET cât consum eu dacă nu am repartitoare sau orice alt dispozitiv de contorizate a consumului? Eu în luna decembrie am fost plecat în vacanta cu caloriferele toate închise și totuși a venit de plată ca și cum ar fi funcționat toate la maxim. Dacă ma poate lamuri cineva, va mulțumesc!
Daca este vorba despre spatiu comercial in imobil de locuit in comun,modificat din spatiu cu destinatia de
locuinta,conform disp L nr 196/2018,asociatia de proprietari detine obligatia legala sa incheie conventie cu reprezentantul spatiului,conventie in care partile convin obligatiile de plata
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie cu limita de competenta executionala
Administratorul de imobil ,este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
Pentru clarificarea situatiei,solicitati oficial presedinelui de asociatie sa va prezinte temeiul l;egal si documentele in baza carora impuna la plata sumele respective
Sunt mai multe variante de luat in discutie referitor la modalitate calcul consum agent termic,dar pentru ca ati precizat inexistenta aparate individuale contorizat consum,probabil se calculeaza in sistem pausal