Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz in cazul incetarii CIM pein acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz in cazul incetarii CIM pein acordul partilor

in cazul incetarii CIM prin acordul partilor se acorda preaviz in favoarea angajatorului? cine emite intr-o astfel de situatie preavizul? angajatul anunta in scris unitatea sau unitatea anunta angajatul ca se afla in preaviz? in cazul demisiei cine anunta ca se afla in preaviz? angajatul sau angajatorul?
Ce articol din CM face referire la la continutul deciziei de incetare a CIM/
Cand se emite decizia de incetare? In ultima zi de preaviz, adica a 15-a de la demisie sau in ziua urmatoare?
ramona1986, utilizator
in cazul incetarii cim cu acordul partilor nu se acorda preaviz ,cim inceteaza de comun acord incepind cu data cererii
in cazul demisiei preavizul este de 15 zile lucratoare care incep in data in care anunta salariatul ca isi da demisia
in cazul concedierii preavizul este de 20 zile calendaristice si este anuntat de angajator
- angajatul anunta in scris intentia de incetare c.i.m. cu art. 55b.
de comun acord cu angajatorul se stabileste data incetarii c.i.m. in caz ca este si vointa angajatorului!
- decizia de incetare o emite angajatorul !
1. In cazul incetarii CIM cu acordul partilor nu exista preaviz.
2. In cazul demisiei...preavizul este de -15 zile pentru functie de executie; 30 pentru functie de conducere-si este dreptul angajatorului, la care numai acesta poate renunta.
3. Concediere- preavizul este de minim 20 zile, si este dreptul angajatului.
4. La pct.2 se anunta de angajator numai daca se renunta la acest drept., iar la pct. se anunta de catre angajator prin notificare scrisa.
Asa cum se si numeste, incetarea prin acordul partilor (art. 55 lit.b)) se face la data convenita de parti, fara preaviz.
Preaviz se acorda numai in caz de demisie sau concediere pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.
preavizul se acorda si in cazul concedierii pemtru motive ce tin de persoana salariatul... :)