Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu uzufruct viager

Buna ziua. Vreau sa cumpar un astfel de apartament pentru ca are u pret bun.

La ce ar trebui sa am grija/sa fiu atent?

Inteleg ca dobandesc apartamentul dupa ce beneficiarul uzufructului moare. Sunt ok cu asta, dar sa nu fie ceva ce nu inteleg.

Fiul vrea sa vanda apartamentul in care sa aiba drept de uzufruct tatal lui de 73 de ani.
ce va vinde e nuda proprietate, de aia are si pret bun.
de verificat cum a dobandit fiul casa, sa nu va treziti in proces dupa ce moare batranul ) daca mai are descendenti) care batran, poate trai mult si bine, nu va lasati pacalit de varsta.