avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu uzufruct viager

Cumparare apartament cu uzufruct viager

Buna ziua. Vreau sa cumpar un astfel de apartament pentru ca are u pret bun.

La ce ar trebui sa am grija/sa fiu atent?

Inteleg ca dobandesc apartamentul dupa ce beneficiarul uzufructului moare. Sunt ok cu asta, dar sa nu fie ceva ce nu inteleg.

Fiul vrea sa vanda apartamentul in care sa aiba drept de uzufruct tatal lui de 73 de ani.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:55, 7 Februarie 2022
ce va vinde e nuda proprietate, de aia are si pret bun.
de verificat cum a dobandit fiul casa, sa nu va treziti in proces dupa ce moare batranul ) daca mai are descendenti) care batran, poate trai mult si bine, nu va lasati pacalit de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament cu abitatie viagera alllydiana alllydiana Buna ziua!Am si eu o intrebare,acum 7 ani am cumparat un apartament cu 3 camere in Ploiesti cu abitatie viagera (proprietarul sa ramana pana moare).De curand ... (vezi toată discuția)
Cumparare imobil cu drept de uzufruct viager marius_br marius_br Doresc sa cumpar un imobil care are trei coproprietari si un beneficiar al unui drept de uzufruct viager (in conexiune cu doi dintre proprietari). Daca toti ... (vezi toată discuția)
Clauza uzufruct viager & bolnav psihic octavh octavh Buna ziua, As dori si eu niste lamuriri pe urmatorul caz: Sora mea a incheiat acum 5 ani un contract de vanzare cumparare, pentru un apartament, cu drept ... (vezi toată discuția)