avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Afacere cu închiriere de scutere pentru delivery de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Afacere cu închiriere de scutere pentru delivery de tip Glovo, FoodPanda etc.

Bună seara,

Mă interesează să încep o afacere cu închiriere de scutere pentru delivery de tip Glovo, FoodPanda etc..
Dispun de spațiu pentru depozitare și de persoane care să se ocupe de reviziile scuterelor.
Aș vrea să știu dacă trebuie deschisă o firmă sau nu pentru acest tip de activitate.

Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 8 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 17:04, 17 Februarie 2022
Buna ziua,
Pentru a desfasura activitatea descrisa de dvs. aveti nevoie in prealabil de infiintarea unei firme ( cel mai simplu ar fi un S.R.L.), abia apoi veti putea incepe activitatea.
Da, fără un SRL nu se poate desfășura un mod legal activitatea.
Vă mulțumesc!
Buna ziua,

Realizati venituri din inchirierea unor bunuri mobile, prin urmare, trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Afacere cu închiriere de scutere Tekatikokuta Tekatikokuta Bună seara, Doresc să încep o afacere cu închiriere de scutere pentru delivery de tip Glovo, Tazz, etc.. Dispun de spațiu pentru depozitare și de ... (vezi toată discuția)
Organizarea evenimentelor in spatii publice alessandromuresan alessandromuresan Buna ziua, As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru organizarea unui eveniment intr-un spatiu public (i.e un parc, trotuarul unei strazi sau o strada ... (vezi toată discuția)
Depozit se autorizeaza ca punct de lucru? BiancaTudose BiancaTudose Buna seara! In conditiile in care o firma face un contract de inchiriere pentru un spatiu de depozitat, trebuie deschis punct de lucru? Multumesc! (vezi toată discuția)