Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Doresc sa aflu cum se va face instructajul ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Doresc sa aflu cum se va face instructajul periodic ...

Buna ziua,
Doresc sa aflu cum se va face instructajul periodic ssm/su intr-un santier in care ,,forta de munca,, este din state non ue ( Vietnam, Sri Lanka, etc.) , intrucat ,, angajatorul ,, doreste sa o faca in limba engleza. Precizez ca santierul se afla in Romania. Poate obliga / conditiona cunoasterea unei limbi straine de catre inspectorul / resonsabilul ssm in vreun fel .
Multumesc,
P.S. exista vreo legislatie in vigoare prin care sa se conditioneze angajarea daca se/ nu se cunoaste o limba straina (indiferent de domeniu).
Este normal ca instruirea lucratorilor straini care detin permis de lucru in Romania sa se efectueze in limba pe care o cunosc/ o inteleg. Materialele de instruire se intocmesc in limba romana si se traduc in limba engleza.
Din punctul de vedere al angajatorului este mai ieftin sa angajeze un lucrator ssm care cunoaste limba engleza (se presupune ca toti lucratorii straini o cunosc) decat sa plateasca profesori care sa-i invete limba romana pe lucratorii straini.
In legislatie nu exista prevederi expres in acest sens, privind limba in care trebuie instruiti lucratorii straini.