Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... instruiri SSM lucratori straini in Romania
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

instruiri SSM lucratori straini in Romania

Buna ziua stimati specialisti
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele:
- urmeaza sa aducem in tara colegi de la firma mama din Germania sa desfasoare anumite activitati in Romania in domeniul petrol si gaze. Ei vin temporar cand si cand, stau sa-si faca jobul cateva zile, apoi pleaca acasa. Unii au cetatenie UE, altii non non UE dar poseda dreptul de lucru in EU si au si certificatul A1 emis unde scrie tot ce fac aici. Cum se procedeaza cu instruirile pentru acesti lucratori conform legislatiei din Romania? Ei sunt delegati in Romania de la firma mama la sucursala din Romania. Deci nu au contracte de munca in Romania.
Sunt aplicabile prevederile HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-Art. 83 Instruirea introductiv-generala se face:
a) la angajarea lucratorilor definiti conform art. 5 lit. a) din lege;
b) lucratorilor detasati de la o intreprindere si/sau unitate la alta;
c) lucratorilor delegati de la o intreprindere si/sau unitate la alta;
d) lucratorului pus la dispozitie de catre un agent de munca temporar.
-Art. 88. (1) In cadrul instruirii introductiv-generale se vor expune, in principal, urmatoarele probleme:
a) legislatia de securitate si sanatate in munca;
b) consecintele posibile ale necunoasterii si nerespectarii legislatiei de securitate si sanatate in munca;
c) riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala specifice unitatii;
d) masuri la nivelul intreprinderii si/sau unitatii privind acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor si evacuarea lucratorilor.
(2) Continutul instruirii introductiv-generale trebuie sa fie in conformitate cu tematica aprobata de catre angajator.
-Art. 89 (1) Instruirea introductiv-generala se va finaliza cu verificarea insusirii cunostintelor pe baza de teste.
(2) Rezultatul verificarii va fi consemnat in fisa de instruire.
(3) Lucratorii prevazuti la art. 83 lit. a) si d) nu vor putea fi angajati daca nu si-au insusit cunostintele prezentate in
instruirea introductiv-generala.
-Art. 90 (1) Instruirea la locul de munca se face dupa instruirea introductiv-generala si are ca scop prezentarea
riscurilor pentru securitate si sanatate in munca, precum si masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul
fiecarui loc de munca, post de lucru si/ sau fiecarei functii exercitate.
(2) Instruirea la locul de munca se face tuturor lucratorilor prevazuti la art. 83, inclusiv la schimbarea locului de
munca in cadrul intreprinderii si/ sau al unitatii.
-Art. 95 Instruirea periodica se face tuturor lucratorilor prevazuti la art. 83 si are drept scop reimprospatarea si
actualizarea cunostintelor in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
Mulțumesc Dl Popa, deci sa înțeleg ca trebuie completate fisele de instruire ca pentru un angajat roman cu contract de munca? Chiar dacă vin câteva zile, pleacă si iar vin. Fisele de instruire se pot completa chiar dacă nu exista un contract de munca cu o firma românească?
lucratordesemnat, utilizator
Peste tot in ro s-a umplut de straini, inclusiv in restaurante, santiere, delivery, etc...legislatia de ssm a ramas in urma si aceiasi...limba oficiala este romana...vorbim de nepalezi, vietnamezi, pakistanezi, etc...
Eu as merge pe variante Dl. Popa dar cu o intrebare: la cat timp vin in tara, o data pe an, de doua ori...?
Legea 319/2006 transpune in legislatia romana o directiva UE, directiva ce cred ca a fost transpusa si in legislatia germana.

Angajatorul este acelasi pentru lucratorii ce vin in tara, chiar daca ei sunt din UE sau din afara ( pentru cei din afara UE sunt sigur ca angajatorul de acolo a facut demersurile legale pentru angajarea lor...)

Cat despre limba in care se fac aceste instructiuni... Conform Constitutiei, limba oficiala este romana si ei ar trebui sa o cunoasca daca vor sa lucreze aici ( cum fac si romanii, care trebuie sa invete germana cand merg acolo ca nu mereu le pune angajatorul la dispozitie translatori...).

Eu as face aceste instructiuni, tematici de instruire in limba romana si le-as si traduce in limbile de care am nevoie ( engleza, germana, franceza, etc.), Cei de la ITM vor sa le verifice in romana cand vin control, nu in engleza...
Ionut.ion, utilizator
Angajatorul care nu doreste sa aiba evenimente va instrui lucratorii straini cu materialele intocmite in limba romana si traduse in limba angajatului.
Legislatia romaneasca este ogligatorie pentru toti angajatorii si angajatii din Romania, indiferent de nationalitatea acestora si de locul de inregistrare al firmei, daca executa activitati in Romania.
@lucrator desemnat
Am mentionat si subliniat in primul meu mesaj ceea ce doriti. Cititi.