Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deduceri personale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deduceri personale

O salariata la o intreprindere din Romania, este cetatean Moldovean. Locuieste impreuna cu sotul care nu are venituri si fiul student in Romania. Toti au CNP-uri date de autoritatile romane si sunt cetateni Moldoveni.
Poate beneficia salariata de deducere personala de baza? Dar suplimentara ?
Pentru veniturie realizate salariata poate beneficia de deducere personala cu doua persoane in intretinere :

-Copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca (art. 213 lit. a) din Legea nr. 95/2006)

-Sotul/sotia/parintii – fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate (art. 213 lit. b) din Legea nr. 95/2006)

Nu se mai folosesc termenii: deducere personala de baza si suplimentara, de foarte multi ani.