Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pe facturi emise de PFA (servicii IT) pentru ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pe facturi emise de PFA (servicii IT) pentru clienti din US

Buna ziua,
Daca sunt PFA cu norma de venit cod caen 6202 (servicii IT) si prestez servicii pt o companie din US, as vrea sa stiu daca depasesc plafonul de 300,000 lei si trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA, ar urma sa platesc TVA-ul sau doar trebuie sa prezint lunar o declaratie fara a achita ceva? Atfel spus, pentru facturile emise catre clienti din US ar trebui sa platesc TVA?

Multumesc!
la depasirea plafonului de 300.000 trebuie sa va inregistrati in scop de TVA , insa daca veti factura catre firme din US nu veti factura cu TVA in continuare . Doar catre persoane fizice veti factura cu TVA 19%.
Multumesc mult!
Dar daca nu facturez cu TVA pentru firme din US, ar mai trebui de prezentat vreo declaratie lunara?
da , decontul de TVA ( Decont 300) e obligatoriu TRIM pana la 100.000 euro . Apoi devine LUNAR . SI declaratia 394 se depune si aia tot TRIM ( chiar si pe zero ) .
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspunsurile prompte si detaliate!

As avea o ultima intrebare - inteleg ca daca as presta servicii pentru o firma din Romania si as depasi plafonul de 300.000 lei, ar trebui sa facturez cu TVA (respectiv, as avea avea mai multe taxe de achitat)?
corect , pt prestari in Romania se factureaza cu cota TVA de 19% ( practic incasati de la client TVA si il dati mai departe la bugetul statului ) iar clientul isi va recupera acel TVA achitat prin decontul sau de TVA . Asta e mecanismul . Nimeni nu pierde ...teoretic :)