avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum plătesc TVA ca programator cu PFA și client din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum plătesc TVA ca programator cu PFA și client din SUA?

Sunt programator cu PFA (CAEN 6202) în România, neplătitor de TVA.
Am un client în SUA. Anul acesta voi depăși plafonul de 300.000 lei.
Trebuie să plătesc TVA (clientul fiind din SUA)? Dacă da, cât și ce va trebui să scriu pe factură?
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2022
tudor07, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 01:07, 14 Mai 2022
dupa ce depasiti plafonul de 300.000 lei aveti obligatia inregistrarii in scop de TVA . Dar in continuare serviciile se vor factura fara TVA cf art 278 alin 2 din Codul Fiscal.

Cu conditia ca acel client din USA sa fie o firma , nu persoana fizica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva pe facturi emise de pfa (servicii it) pentru clienti din us AlexDanMatei AlexDanMatei Buna ziua, Daca sunt PFA cu norma de venit cod caen 6202 (servicii IT) si prestez servicii pt o companie din US, as vrea sa stiu daca depasesc plafonul de ... (vezi toată discuția)
Tva - serviciu non ue - pfa Bașar Andrei Bașar Andrei Buna ziua Vin către voi pentru ajutor deoarece am o nelămurire: 1.Am un pfa norma pe venit prestare servicii it către clienti din uk, întrebarea ar fi ... (vezi toată discuția)
Cum voi factura dupa ce devin platitor de tva? predescu77 predescu77 Buna dimineata! Am un PFA neplatitor de TVA care presteaza servicii IT exclusiv pt. o companie din Anglia, pentru punctul fix din Insulele Caiman . In luna ... (vezi toată discuția)