Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum plătesc TVA ca programator cu PFA și client din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum plătesc TVA ca programator cu PFA și client din SUA?

Sunt programator cu PFA (CAEN 6202) în România, neplătitor de TVA.
Am un client în SUA. Anul acesta voi depăși plafonul de 300.000 lei.
Trebuie să plătesc TVA (clientul fiind din SUA)? Dacă da, cât și ce va trebui să scriu pe factură?
tudor07, utilizator
dupa ce depasiti plafonul de 300.000 lei aveti obligatia inregistrarii in scop de TVA . Dar in continuare serviciile se vor factura fara TVA cf art 278 alin 2 din Codul Fiscal.

Cu conditia ca acel client din USA sa fie o firma , nu persoana fizica.