avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratie cifra de afaceri 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratie cifra de afaceri 2009

in ce format se depune decalaratia privind cifra de afaceri si pna in ce data
Declaratia privind cifra de afaceri se numeste acum decl.094, se descarca de pe site-ul anaf-ului si se depune pana pe 25 ianuarie 2010.
declaratia 094 se depune pentru plafonul de 100.000 eur al micro platitoare de tva trimestrial
Citesc ca propunerea de mentinere a cotei de 3% la micro nu a fost adoptata de parlament , ca urmare daca dispar micro nu mai are sens discutia despre plafon .. cel putin nu in acest context
Parerea mea e sa mai asteptam ...
X-(:angry:
Magda Staicu a scris:

declaratia 094 se depune pentru plafonul de 100.000 eur al micro platitoare de tva trimestrial
Citesc ca propunerea de mentinere a cotei de 3% la micro nu a fost adoptata de parlament , ca urmare daca dispar micro nu mai are sens discutia despre plafon .. cel putin nu in acest context
Parerea mea e sa mai asteptam ...
X-(:angry:


Art 156.1 din CF
(1) Perioada fiscala este luna calendaristica.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile in Romania conform art. 132 si 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depasit plafonul de 100.000 euro al carui echivalent in lei se calculeaza conform normelor, cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri.

Plata trimestriala a tva nu este facuta numai de platitorii de impozit micro, ci de toate persoanele platitoare de tva care au cifra de afaceri sub 100000 euro la 31 dec anul precedent.
Deci decl cifrei de afaceri pina la 25.01.2010 trebuie facuta de toti platitorii de tva care au cifra de afaceri sub 100000 euro la 31 dec 2009, indiferent de ce impozit platesc.
da, mersi @tsimona, le-am "legat "intre ele , desi asa e , nu e legatura intre cele doua situatii
:)
multumesc inca o data
Dar daca in 2009 am avut livrari de servicii intracomunitare si nu se depunea 390,din 2010 ar tb sa depunem 390 lunar si in aceste conditii trebuie si decontul de tva depus lunar?Si desi am CA sub 100 000 nu depun 094?

Alte discuții în legătură

Trecere de la tva lunar la tva trimestrial stelach stelach Buna ziua, in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva ... (vezi toată discuția)
Achiziti de servicii intracomunitare ccgmau ccgmau am primit de la un client facturi de chirie pentru tehnica de calcul emise de o firma din germania. facturile sunt pentru lunile aug, sept, oct, nov, au fost ... (vezi toată discuția)
Declaratia 094 miki24 miki24 Daca am depasit plafonul de 100000 euro si nu am efectuat achizitii intracomunitare trebuie sa mai depun declaratia 094 \\"Declaraţie privind cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)