avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cât se întinde mandatul? Pot obține acest document ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cât se întinde mandatul? Pot obține acest document de la Primărie? ...

Cât se întinde mandatul? Pot obține acest document de la Primărie?


Bună ziua!
Tatăl meu este proprietarul unui teren. Deține acte, este cu impozitul la zi, totul este în regulă.
În urma unui accident de mașină a rămas cu sechele la un picior și se deplasează mai greuț.

Am mers împreună la notar și mi-a făcut procură specială ca să îi reprezint interesele în altă problemă cu justiția, dar scrie în procură că "mandatarul va face orice operațiuni nenominalizate în prezentul mandat, dar necesare pentru îndeplinirea lui, conform art. 2016 alin 3 Cod Civil - semnând valabil în numele meu și oriunde va fi necesar în legătură cu acest mandat, semnătura sa fiindu-mi opozabilă"

Nu există cadastru și intabulare pe terenul menționat mau sus și dorește să purcedem la realizarea acestora. Am contactat un cadastrist, ne-a dat o listă cu actele pe care trebuie să le strângem, printre care și certificatul fiscal pentru intabulare de la Primărie.
Am fost azi la Primărie, iar angajata de acolo mi-a spus că nu îmi poate elibera acest certificat deoarece nu este bună procura. I-am arătat articolul din NCC, dar degeaba.

Am recitit întreg articolul 2016 cu toate cele 3 alineate.

Întrebare: ce fel de act este acest certificat fiscal pentru intabulare? Act de dispoziție sau act de administrare?

Întreb acest lucru ca să știu dacă eu, ca mandatar, pot solicita eliberarea acestui certificat.

Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:41, 13 Martie 2022
Așteptăm un răspuns, vă rog. Să știm cum putem proceda. Vă mulțumim
Este un act de administrare și atesta plata la zi a impozitului pe terenuri și clădiri.
Dacă emiterea certificatului de atestare fiscala este necesara în "alta problema cu justitia" si vi-l cere de la instanță, puteți folosi procura respectiva.
Dacă mandatul principal, nu are nicio legătură cu certificatul de atestare fiscala, va trebuie o alta procura.
Ultima modificare: Duminică, 20 Februarie 2022
raluk0207, utilizator
Dar dacă nu invoc acest mandat și le spun că vin în calitate de fiică a tatălui meu, care este proprietar, îmi vor elibera acest document?
Nu.
Se eliberează doar proprietarului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna! pot face procura cuiva pentru a intabula in numele meu ... Iasmina Maria Iasmina Maria Buna! Pot face procura cuiva pentru a intabula in numele meu un apartament pe care l-am obținut prin moștenire și pe care vreau sa îl pun la vânzare? ... (vezi toată discuția)
procura Veronica Popescu Veronica Popescu Pot ataca procura pe care o voi reda in continuare cuvant cu cuvant, motivul fiind ca prin aceasta procura nu i se permitea persoanei imputernicite sa vanda? ... (vezi toată discuția)
M-a trimis functionarul public la plimbare! Alexandreevici Alexandreevici M-a trimis functionarul publicla plimbare! Mama mea, fiind in etate si avand probleme medicale, deplasandu-se cu dificultate, mi-a facut procura speciala ... (vezi toată discuția)