avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Bună ziua ! Vă rugăm să ne ajutați cu un sfat cu ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Bună ziua ! Vă rugăm să ne ajutați cu un sfat cu privire ...

Bună ziua !
Vă rugăm să ne ajutați cu un sfat cu privire la următoarea situație :
- instituţia noastră publică are angajat cu contract de muncă un consilier juridic - personal contractual
- Directorul instituției noastre vrea pentru unul din procesele aflate pe rolul Curții de Apel să angajeze un avocat
- contabilul șef se opune, spunând că nu se justifică o asemenea cheltuială publică
- eu am găsit pe internet că în anul 2020 a fost un
Proiect de Lege pentru abrogarea art.I din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.26/2012 privind unele măsuri de reducere a cheltuielilor publice şi întărirea disciplinei financiare şi de modificare şi completare a unor acte normative.
Acea OUG interzicea angajarea unui avocat, dacă instituția publică avea angajat un consilier juridic

Nu am reușit să găsesc nicăieri în legile de pe internet dacă art. 1 din OUG a fost abrogată și, ca urmare, instituțiile publice pot din anul 2020 să angajeze și avocați, pe lângă consilierul juridic pe care îl are angajat.

Ne puteți ajuta cu câteva sfaturi ?
S-a abrogat art.1 din OUG.?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 13:20, 19 Februarie 2022
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulțumim frumos pentru răspuns și sfaturi.!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

achizitionarea un serviciu de consultanta juridica ioanblandas ioanblandas daca o institutie publica(primarie)poate achizitiona acest serviciu... (vezi toată discuția)
Exista legislatie care sa interzica angajarea unui avocat la o primarie care are consilieri juridici? dorela dorela este vreo legislatie care sa interzica angajarea unui avoct cu contract prestarii sericii la o primarie in conditiile in care in organigrama avem deja angajat ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic dacă o instituție publica are angajat consilier ... veronicam veronicam Consilier juridic Dacă o instituție publica are angajat consilier juridic mai are dreptul sa încheie contract cu un avocat pentru procesele din ... (vezi toată discuția)