Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Bună ziua ! Vă rugăm să ne ajutați cu un sfat cu ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Bună ziua ! Vă rugăm să ne ajutați cu un sfat cu privire ...

Bună ziua !
Vă rugăm să ne ajutați cu un sfat cu privire la următoarea situație :
- instituţia noastră publică are angajat cu contract de muncă un consilier juridic - personal contractual
- Directorul instituției noastre vrea pentru unul din procesele aflate pe rolul Curții de Apel să angajeze un avocat
- contabilul șef se opune, spunând că nu se justifică o asemenea cheltuială publică
- eu am găsit pe internet că în anul 2020 a fost un
Proiect de Lege pentru abrogarea art.I din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.26/2012 privind unele măsuri de reducere a cheltuielilor publice şi întărirea disciplinei financiare şi de modificare şi completare a unor acte normative.
Acea OUG interzicea angajarea unui avocat, dacă instituția publică avea angajat un consilier juridic

Nu am reușit să găsesc nicăieri în legile de pe internet dacă art. 1 din OUG a fost abrogată și, ca urmare, instituțiile publice pot din anul 2020 să angajeze și avocați, pe lângă consilierul juridic pe care îl are angajat.

Ne puteți ajuta cu câteva sfaturi ?
S-a abrogat art.1 din OUG.?
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulțumim frumos pentru răspuns și sfaturi.!