Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Lichidatorul refuza sa imi elibereze ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Lichidatorul refuza sa imi elibereze adeverinta cu ...

Buna ziua. Lichidatorul refuza sa imi elibereze adeverinta cu vechimea in munca si dupa ce l-am notificat. Ce este de facut ?, sa ma adresez instantei, care? tribunal, judecatorie? Multumesc mult.
1. Art. 34 C.mun.
.....
(6^1) În cazul în care angajatorul se află în procedură de insolvență, faliment sau lichidare conform prevederilor legale în vigoare, administratorul judiciar sau, după caz, lichidatorul judiciar este obligat să elibereze salariaților un document care să ateste activitatea desfășurată de aceștia, conform prevederilor alin. (5), să înceteze și să transmită în registrul general de evidență a salariaților încetarea contractelor individuale de muncă.

2. Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc mult pentru raspuns. O zi buna va doresc.
Buna ziua. Va rog mult sa ma indrumati in speta prezentata. Societatea se afla in procedura de lichidare. Lichidatorul refuza sa imi elibereze adeverinta cu vechimea in munca. Am sesizat si ITM in cazul de fata ITM Calarasi. Am primit raspuns de la ITM, ca ei pentru perioada care am solicitat vechimea in munca (1982-1985) nu detin evidente si ma indruma tot catre lichidator. Vreau sa deschid actiune in instanta catre lichidator. cu obligatia de a face Care este competenta in acvest caz.. tribunalul sau judecatoria. stiu ca tribunalul judeca litigiile de munca.... Multumesc mult. O zi buna va doresc
Tribunalul ... intr-adevar, perioada respectiva nu se afla in evidenta ITM-ului,
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult pentru raspuns. O zi deosebita va doresc....