Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compania la care lucram este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compania la care lucram este ...

Buna ziua.
Am urmatoarea problema: compania la care lucram este in procedura de insolventa, avand deja un administrator judiciar ales de tribunal pentru a administra procedurile de insolventa.
Eu am nevoie de o adeverinta de salariat insa nu imi mai raspunde nimeni pe nici o cale din echipa de resurse umane a companiei, echipa de HR care nu mai exista practic.
Intrebarea este: cine ar trebui sa imi elibereze acea adeverinta de salariat in conditiile in care eu sunt inca salariata in acea companie deoarece nu am fost instiinta de un caz contrar de concediere?
Administratorul judiciar.

art. 34 alin.6 ^1 C.mun.
În cazul în care angajatorul se află în procedură de insolvență, faliment sau lichidare conform prevederilor legale în vigoare, administratorul judiciar sau, după caz, lichidatorul judiciar este obligat să elibereze salariaților un document care să ateste activitatea desfășurată de aceștia, conform prevederilor alin. (5), să înceteze și să transmită în registrul general de evidență a salariaților încetarea contractelor individuale de muncă.
Multumesc foarte mult pentru raspuns!

Cornel Vasile a scris:

Administratorul judiciar.

art. 34 alin.6 ^1 C.mun.
În cazul în care angajatorul se află în procedură de insolvență, faliment sau lichidare conform prevederilor legale în vigoare, administratorul judiciar sau, după caz, lichidatorul judiciar este obligat să elibereze salariaților un document care să ateste activitatea desfășurată de aceștia, conform prevederilor alin. (5), să înceteze și să transmită în registrul general de evidență a salariaților încetarea contractelor individuale de muncă.