avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compania la care lucram este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compania la care lucram este ...

Buna ziua.
Am urmatoarea problema: compania la care lucram este in procedura de insolventa, avand deja un administrator judiciar ales de tribunal pentru a administra procedurile de insolventa.
Eu am nevoie de o adeverinta de salariat insa nu imi mai raspunde nimeni pe nici o cale din echipa de resurse umane a companiei, echipa de HR care nu mai exista practic.
Intrebarea este: cine ar trebui sa imi elibereze acea adeverinta de salariat in conditiile in care eu sunt inca salariata in acea companie deoarece nu am fost instiinta de un caz contrar de concediere?
Cel mai recent răspuns: pyanystul , utilizator 07:28, 8 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Administratorul judiciar.

art. 34 alin.6 ^1 C.mun.
În cazul în care angajatorul se află în procedură de insolvență, faliment sau lichidare conform prevederilor legale în vigoare, administratorul judiciar sau, după caz, lichidatorul judiciar este obligat să elibereze salariaților un document care să ateste activitatea desfășurată de aceștia, conform prevederilor alin. (5), să înceteze și să transmită în registrul general de evidență a salariaților încetarea contractelor individuale de muncă.
Multumesc foarte mult pentru raspuns!

Cornel Vasile a scris:

Administratorul judiciar.

art. 34 alin.6 ^1 C.mun.
În cazul în care angajatorul se află în procedură de insolvență, faliment sau lichidare conform prevederilor legale în vigoare, administratorul judiciar sau, după caz, lichidatorul judiciar este obligat să elibereze salariaților un document care să ateste activitatea desfășurată de aceștia, conform prevederilor alin. (5), să înceteze și să transmită în registrul general de evidență a salariaților încetarea contractelor individuale de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua cum trebuie procedat în cazul în care fiind în concediu ... H.Dany H.Dany Bună ziua Cum trebuie procedat în cazul în care find în concediu prenatal, firma a întrat în insolventa ? În ultimele 2 luni nu mi s-a mai plătit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, de unde pot scoate o adeverinta de munca in perioada ... mary k mary k Buna ziua, de unde pot scoate o adeverinta de munca in perioada 1.01 2011 pana la 1.09 2011?am inteles ca firma este in insolventa.Angajatorul a avut firma ... (vezi toată discuția)
buna ziua. lichidatorul refuza sa imi elibereze adeverinta cu ... mitica1967 mitica1967 Buna ziua. Lichidatorul refuza sa imi elibereze adeverinta cu vechimea in munca si dupa ce l-am notificat. Ce este de facut ?, sa ma adresez instantei, care? ... (vezi toată discuția)