Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intrebare legislatie anaf
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intrebare legislatie anaf

De curand am vazut pe site-urile astea de stiri ca de la 1martie cei ce au datorii la anaf risca dosar penal si as vrea sa stiu de la expertii in legislatie ce inseamana asta?
Toti cei ce avem datorii la anaf riscam astfel de sancțiuni? Citisem "neplata inpozitului retinut la sursa", asta e valabil pentru toate companiile, pfa-uri? Mulțumesc pentru viitoarele clarificări legislative.
Este vorba despre impozitul și contribuțiile sociale reținute salariaților, impozitul reținut asociaților sau acționarilor pentru dividende etc.
Va mulțumesc pentru răspunsul prompt. Eram doar îngrijorat deoarece in perioada asta a pandemiei veniturile pfa-ului meu au scazut si am niste restante la anaf si voiam sa stiu daca risc mai mult decat acele penalități si dobanzi pe care anaf-ul le percepe?
Citisem eu ca era vorba despre impozitul cu retinere la sursa, insa nu stiam exact ce inseamna asta, de aceea am si intrebat aici unde avem si experti in domeniul legislatiei.

Iulian MANEA a scris:

Este vorba despre impozitul și contribuțiile sociale reținute salariaților, impozitul reținut asociaților sau acționarilor pentru dividende etc.