Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dacă nu mai am biletul de liberare din penitenciar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dacă nu mai am biletul de liberare din penitenciar și vreau ...

Dacă nu mai am biletul de liberare din penitenciar și vreau sa fac cerere de reabilitare,ce trebuie sa fac? Pot și fără bilet?
Buna seara,

Da, se poate. Trebuie sa atașați:
- copia hotărârii de condamnare (din prima instanță și/daca e cazul, apel)
-dovada achitării cheltuielilor de judecată (chitanțe sau,daca nu le aveți, certificat fiscal și/sau situație analitica a plăților->le obțineți de la anaf din raza domiciliului dvs)
- daca este cazul- dovada achitării despăgubirilor către partea civilă/ renunțarea expresă a părții civile la despăgubiri /dovezi din care reiese imposibilitatea obiectivă de a achita despăgubirile (lipsa venituri)
-certificat de cazier judiciar
-o adeverință din care sa reiasă că sunteți angajat (opțională)
Andreea Dana Fodor , Avocat
Mulțumesc