Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Declaratie scrisa- violenta școlară 2 elevi minori
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Declaratie scrisa- violenta școlară 2 elevi minori

Între 2 elevi minori a avut loc un conflict soldat cu violenta fizica (s-au lovit reciproc). Pentru a gestiona conflictul, dirigintele i-a rugat sa declare în scris, individual, ceea ce s-a intamplat (de la ce a pornit conflictul etc). Este interzis acest lucru?
~ Conținut șters la cerere ~
Problema este ca i s-a transmis ca nu ar fi avut voie sa ia declarații celor doi elevi minori, decât în prezenta parintilor. Este undeva precizat acest aspect?

PAUL777 a scris:

A procedat ca un adevărat pedagog.Probabil în funcție de a scris fiecare a avut o discuție cu aceștia.

~ Conținut șters la cerere ~
Codul civil, art.41: Capacitatea de exercițiu restrânsă, nu face referire și la punerea pe hârtie a unor evenimente/incidente școlare? Mulțumesc

PAUL777 a scris:

De ce să le ia declarațiile de față cu părinții? Să i întrebe dacă așa i au educat?Legea 272 din 21 06 2004.