Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare garsoniera din 2 surse de bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare garsoniera din 2 surse de bani

Buna ziua, as dori sa cumpăr o mica garsoniera dar pentru ca imi lipsește jumătate din suma fiica mea ( care este ccăsătorită )dorește sa ma ajute. Ea are un mic depozit constituit dinaintea căsătoriei, deci după cate stiu sunt doar banii ei. Cum ar trebui sa procedez ? Totuși doresc ca garsoniera sa fie pe numele meu.
Va mulțumesc
Mulțumesc pentru sfat dar totuși ce risc ar fi daca mini-ar vira pur si simplu din aplicatie, de ex in caz de divorț al fiicei mele? Acești bani sunt un depozit dinainte de căsătorie si face ce dorește cu economiile ei.
Josephine2016, utilizator
acum poate nimic. peste 10-20 ani... cine stie? poate chiar din partea fiicei. cand omul are nevoie de bani...
adriandimitriu, utilizator
Buna ziua,

Garsoniera va fi pe numele dvs, iar fiica va poate dona suma de bani.(in acest sens se perfecteaza un act de donatie).
Fiica dumneavoastra va poate transfera suma de bani, in cont, iar in actul de vanzare-cumparare se va mentiona ca respectiva suma va fost donata.

Nu este obligatorie incheierea unui contract de donatie, daca nu il apreciati ca fiind oportun.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Garsoniera va fi pe numele dvs, iar fiica va poate dona suma de bani.(in acest sens se perfecteaza un act de donatie).
Fiica dumneavoastra va poate transfera suma de bani, in cont, iar in actul de vanzare-cumparare se va mentiona ca respectiva suma va fost donata.

Nu este obligatorie incheierea unui contract de donatie, daca nu il apreciati ca fiind oportun.

in primul rand, daca ii doneaza , daca vorbim de o donatie:
Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

apoi, daca ii da banii pe cont, ce sens are sa precizeze asta in contractul de vanzare?

Josephine2016, dvs nu riscati nimic, fata risca sa ramana fara bani.
nici cu un eventual divort nu are legatura.

Cum adică fata rămâne fara bani ? Ea mi-i oferă de buna credință. Nu inteleg