Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Despre redirecționare 20% impozit pe venitul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Despre redirecționare 20% impozit pe venitul microîntreprinderilor.

Buna ziua, știm ca se poate redirecționa 20% din impozitul datorat trimestrial către entități non profit, dar as vrea sa va întreb daca se poate achita o suma ,înainte de a ști care este cuantumul impozitului si a se deduce ulterior ,la fiecare trimestru, cota parte din plata făcută. Referitor la declarația 107 , se depune pentru valoarea dedusa la trimestru respectiv?
Mulțumesc frumos
george-neagu, moderator
se poate plati o suma anticipat insa se va deduce din impozitul la trimestru doar 20% din acesta , diferenta daca s-a achitat mai mult nu se deduce din impozit si nici nu se poate reporta pentru trimestrul urmator.