Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Este normal ca un client sa refuze plata facturii doar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Este normal ca un client sa refuze plata facturii doar pentru ...

Este normal ca un client sa refuze plata facturi doar pentru ca banca este de tip FinTech si nu are sediu/subsidiara in Romania (asa cum are societatea care a emis factura) si conturile nu incep cu IBAN RO, este vorba de Revolute Bank care opereaza in Romania dar nu are subsidiara aici.
Revolut nu este autorizata pentru toate operatiunile bancare obisnuite, iar BNR o "tolereaza". Deschideti-va un cont la o banca autorizata. Nu vreti sa va pierdeti clientii din motive superflue.
Va multumesc. Revolute are licenta e-money in Romania si este autorizat pentru plati SEPA.
O societate romaneasca are dreptul sa deschida conturi si la alte banci decat cele romanesti, in UE de exemplu?
bruno123456, utilizator
Revolut are licenta e-money si autorizatie SEPA din Lituania. in Romania este doar NOTIFICATA. Verificati site-ul BNR. Nici in Lituania Revolut nu e o banca propriu zisa.
Pe scurt, o banca romaneasca nu poate face plati in lei catre Revolut fiindca inseamna externalizarea leilor, ceea ce este interzis. Solutia legala e ca Revolut sa-si gaseasca o banca romaneasca corespondenta unde sa-si tina conturile romanesti.
Mai departe: nu confundati deschiderea unui cont cu autorizarea de a face tranzactii. oricine poate sa deschida conturi [aproape] unde vrea, insa tranzactiile se fac dupa regulile tarii (pe care aici le face BNR) si dupa regulile bancii.
adriandimitriu, utilizator