Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua Am fost implicat într un accident auto cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua Am fost implicat într un accident auto cu alt auto ...

Bună ziua
Am fost implicat într un accident auto cu alt auto eu neacordand prioritate de trecere . La insistentele pagubitului ne am inteles la amiabila pe care am semnato ambele parti in prezenta martorilor
Eu am anunțat telefonic poliția despre locul accidentului și faptul că masina pagubitului a părăsit carosabilul dupa ce m a lovit și a trecut peste bordura lăsând mizerie pe spațiul verde fără a provoca daune materiale pe domeniul public
Mi s a spus de la poliție că nu este nevoie să mă prezint la poliție după cele intamplate
După 25 zile de la accident am primit citatie la poliție să mă prezint unde am fost sancționat pt faptul că nu m am prezentat să declar accidentul în 24 ore , 6 puncte amenda și suspendarea permisului pe 90 zile
Mi s a zis că pagubitul s a prezentat în seara accidentului la poliție a declarat accidentul ba mi a facut reclamație că nu i am prezentat documentele
Vă rog ce se mai poate face in aceasta situatie
Depuneti plingere contraventionala impotriva PV de contraventie in care cereti anularea acelui proces verbal, anexind copie dupa formularul de constatare amiabila. Dupa depunerea plingerii, cu dovada faptului ca aveti dosar in instanta mergeti si va ridicati permisul de la politie, asa cum scrie la art. 118 din OUG 195/2002. In plingere scrieti ca motivarea in drept a cererii dvs. este art. 79 alin 2 litera a din OUG 195/2002, adica faptul ca ati incheiat constatarea amiabila.
Articolul 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligațiile prevăzute la alin. (1) lit. b)*):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii;

b) conducătorul de vehicul care deține o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulație a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
[ link extern ]
latka, moderator
De fapt mi s a spus că amiabilă s a anulat datorita faptului ca bordura i a a variat masina pagubitului considerânduse al 3 obstacol

latka a scris:

Depuneti plingere contraventionala impotriva PV de contraventie in care cereti anularea acelui proces verbal, anexind copie dupa formularul de constatare amiabila. Dupa depunerea plingerii, cu dovada faptului ca aveti dosar in instanta mergeti si va ridicati permisul de la politie, asa cum scrie la art. 118 din OUG 195/2002. In plingere scrieti ca motivarea in drept a cererii dvs. este art. 79 alin 2 litera a din OUG 195/2002, adica faptul ca ati incheiat constatarea amiabila.
Articolul 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligațiile prevăzute la alin. (1) lit. b)*):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii;

b) conducătorul de vehicul care deține o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulație a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
[ link extern ]

Daca exista alte pagube materiale reclamate de catre tert, amiabila nu este valabila. Daca bordura nu are nimic, inseamna ca nu exista pagube materiale decit la cele doua vehicule.

Eu spun ca aveti sanse in instanta, trebuie sa probeze ca exista al treilea pagubit.

"Formularul „Constatarea amiabilă de accident” poate fi utilizat dacă sunt îndeplinite următoarelor condiţii:
- din accident au rezultat numai pagube materiale;
- în accident au fost implicate numai două vehicule;
- nu se creează pagube materiale altei persoane decât celor doi conducători de vehicule implicaţi în accident;
- există acordul de voinţă al celor doi conducători auto, exprimat prin semnarea formularului."
[ link extern ]

Faceti poze la locul accidentului, sa vedeti daca exista vreo reparatie a bordurii.
latka, moderator