Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua, Am terminat facultatea de constructii, dar ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua, Am terminat facultatea de constructii, dar cu specializare ...

Buna ziua,

Am terminat facultatea de constructii, dar cu specializare amenajarii si constructii hidrotehnice si doresc sa infintez o firma de proiectare cu ajutorul start-up. Codul CAEN al societatii va fi 7112.

Intrebarea mea este daca pot elabora proiecte de constructii civile?
In calitate de administrator pot semna aceste proiecte? Este nevoie sa am statut de angajat al firmei?

Va multumesc anticipat!
Puteti infiinta firma ca administrator. Va trebui sa angajati verificatori de proiecte autorizati conform prevederilor Ordin MDLPA nr. 817/ 2021 modificat prin Ordin MDLPA nr. 345/ 03.03.2022
Am inteles, dar pot sa proiectez eu ca administrator si sa semnez dar am nevoie de un verificator si un arhitect nu?

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti infiinta firma ca administrator. Va trebui sa angajati verificatori de proiecte autorizati conform prevederilor Ordin MDLPA nr. 817/ 2021 modificat prin Ordin MDLPA nr. 345/ 03.03.2022

Puteti proiecta si semna ca proiectant, dar fara semnatura unui verificator de proiecte autorizat, proiectul nu poate fi aplicat.