Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Surprins la volan cu 0.74
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Surprins la volan cu 0.74

Bună ziua!
În urma cu câteva zile am fost surprins la volan cu o valoare pe aparat de 0.70 alcool și 88km/h în localitate.
Alături de polițist mi-au fost prelevate 2 probe de sânge neștiind încă rezultatul lor urmând sa le achit eu pentru a le primi mai rapid!
Polițistul mi a înmânat :
-dovada fără drept de conducere
-o foaie prin care eu cer sa plătesc acele analize pentru a urgenta rezultatul,
-o alt foaie în care precizează ca am permisul suspendat din cauza articolului 336 al 1.
-un proces verbal in care se specifica amenda pentru viteza de 88kmh, 4 puncte de amenda și suspendare pe 30 zile a permisului.

*Preciez ca sunt la prima abatere nu am avut antecedente de absolut nici un fel niciodată.
*la ce ma pot aștepta, ce urmează sa se intample în continuare?
*Permsiul mi se v-a mai restitui?
*Precizez ca lucrez în mapn
Bună ziua. Singura șansă plauzibila este sa achitați aceste analize, sa aveți o conduita procesuală corecta, de recunoaștere și asa veți beneficia de reducerea limitelor de pedeapsa prevazute de lege cu 1/3 și instanta va putea dispune o soluție de amânare a aplicării unei pedepse, ceea ce nu va echivala cu o condamnare și va veți putea păstra dreptul de a conduce,desigur și în contextul unei apărări eficiente.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va mulțumesc frumos!!

Avocat Câmpanu Aurelia a scris:

Bună ziua. Singura șansă plauzibila este sa achitați aceste analize, sa aveți o conduita procesuală corecta, de recunoaștere și asa veți beneficia de reducerea limitelor de pedeapsa prevazute de lege cu 1/3 și instanta va putea dispune o soluție de amânare a aplicării unei pedepse, ceea ce nu va echivala cu o condamnare și va veți putea păstra dreptul de a conduce,desigur și în contextul unei apărări eficiente.