Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am cumpărat acum doi ani un apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am cumpărat acum doi ani un apartament situat la etajul ...

Buna ziua,

Am cumpărat acum doi ani un aparat situat la etajul 10. Apartamentul era izolat parțial. De când am luat apartamentul au fost mici probleme cu infiltrațiile e apă la balcon( logie ). Am crezut ca din cauza geamurilor vechi și a lipsei izolației exterioare. Am schimbat geamurile și acum câteva săptămâni am realizat și izolarea exterioara pereților ramași neizolați cu ajutor unei echipe de alpiniști utilitari. Am informat asociația ca tot sunt infiltrații de apa (apa nu se scurge de pe acoperiș ) acolo mi s-a spus ca trebuie sa vină cineva sa se uite și să mă ocup eu de acest lucru deoarece asociația nu are președinte și d-na care încasează banii s-a săturat și nu vrea sa mai facă nimic. Cum îmi recomandați sa procedez mai departe ? Cu stricăciunile cauze de infiltrații cum se procedează ?

Mulțumesc,
Buna ziua,
Acoperisul face parte din partile comune ale blocului, iar reparatiile acestuia sunt obligatia Asociatiei de proprietari, costurile aferente reparatiei trebuie sa fie suportate de toti proprietarii conform cotelor-parti detinute de fiecare.
Daca asociatia nu are presedinte, daca refuza sa se implice, puteti fie sa faceti reparatiile din fonduri proprii si ulterior sa solicitati, pe baza facturilor aferente sa vi se restituie banii; fie sa obligati asociatia la efectuarea reparatiei pe calea unei actiuni in instanta avand ca obiect obligatia de a face.
Daca exista asociatie de proprietari care este reprezentantul legal al acesteia?
INitial notificati oficial asociatia d eproprietari cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru instanta de judecata este necesar sa prezentati expertiza tehnica care sa concluzioneze ca prejudiciile sunt generate de starea tehnica a partii comune de condominiu,responsabil fiind asociatia de proprietari
Pe viitor,pentru indepartarea situatiilor neplacute incheiati asigurare facultativa cu risc la inundatie
Buna ziua,

Multumesc pentru informatii.

O zi buna!