avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună dimineața domnilor avocați am o întrebare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună dimineața domnilor avocați am o întrebare pentru dumneavoastră. ...

Bună dimineața domnilor avocați am o întrebare pentru dumneavoastră. Un vecin deal meu vrea sa facă pe scara noastră o asociație de proprietari și el sa fie președinte în asociație eu nu sunt deacort cu aceasta asociație de proprietari, el o poate face fără acordul meu ca proprietar de apartament? Ma poate obliga pe mine sa fac parte din asociația de proprietari? Și sa ma oblige pe mine sa plătesc facturi cu costurile asociației de proprietari (salariale personalului asociației, CHIRIA biroului administratorului, etc)? Eu ca proprietar pot contesta, ataca în instanta aceasta asociație?
Cel mai recent răspuns: anatiti , utilizator 17:29, 25 Aprilie 2022
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util

1.Da, dacă respectă condițiile legale, legea 196 din 2018.
2.Nu.
3.Da, dacă sunteți proprietar și locuiți pe acea scara.
4.Da, dacă aveți motive.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018 care guverneaza infiiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprieari
Hotararile in cadrul asociatiilor de propietari se obtin cu votul majoritatii participantilor,,respectiv nu exista obligativitatea acordului tuturor particpantilor
Nu va obliga nimeni sa faceti parte din asociatia de proprietari
Veti avea aceleasi obligatii ca si ceilalati membrii proprietari-dar mai putine drepturi
Obligatia contributiei lunarae la intretinerea,administrarea si asigurarea starii tehnice a partii comune reprezinta o obligatie legal prevazuta,care revine tuturor detinatorilor de spatii cu destinatia de locuinta sau alte destinatii-indiferent daca accepta sau nu da devina membrii proprietari
Daca detineti temei legal aveti dreptul sa contestati in instanta
Mie ca proprietar de apartament dacă nu fac parte din asociația de proprietari, îmi revine obligația lunara sa plătesc pentru întreținerea blocului ok am înțeles asta, DAR SALARIALE PERSONALULUI DIN ASOCIAȚIE, CHIRIA UTILITĂȚILE BIROULUI ADMINISTRATORULUI CINE PLĂTEȘTE ACESTE BANI? VA MULȚUMESC PENTRU RASPUNS

ynocentta a scris:

Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018 care guverneaza infiiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprieari
Hotararile in cadrul asociatiilor de propietari se obtin cu votul majoritatii participantilor,,respectiv nu exista obligativitatea acordului tuturor particpantilor
Nu va obliga nimeni sa faceti parte din asociatia de proprietari
Veti avea aceleasi obligatii ca si ceilalati membrii proprietari-dar mai putine drepturi
Obligatia contributiei lunarae la intretinerea,administrarea si asigurarea starii tehnice a partii comune reprezinta o obligatie legal prevazuta,care revine tuturor detinatorilor de spatii cu destinatia de locuinta sau alte destinatii-indiferent daca accepta sau nu da devina membrii proprietari
Daca detineti temei legal aveti dreptul sa contestati in instanta

Toti proprietarii.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toti proprietarii membri sau nemembrii ai asociatiei. cititi legea 196 si apoi contrazicetii pe cei care va invata. Traiti in comunitate nu in proprietate proprie. Partea comuna este a tuturor proprietarilor in functie de cota parte.
Ultima modificare: Luni, 25 Aprilie 2022
anatiti, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatia de proprietari bosanceanugheorghe bosanceanugheorghe Buna ziua, As dori sa stiu daca banii proveniti din inchirirea terasei blocului, pot fi cheltuiti (conform Legii Asociatiei de Proprietari )pentru toate cele ... (vezi toată discuția)
Bună seara!numele meu este rătescu loredana. Întrebarea mea ... Loredana Rătescu Loredana Rătescu Bună seara!Numele meu este Rătescu Loredana. Întrebarea mea este legată de o problemă care ține de asociația de proprietari din care fac parte .Această ... (vezi toată discuția)
Cum pot ieși din asociația de proprietari? grecudana grecudana Fac parte dintr.o asociație de proprietari de peste 10 ani ( când toate facturile se plăteau la comun) . Ce pot face sa ies din aceasta asociație de ... (vezi toată discuția)