Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună dimineața domnilor avocați am o întrebare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună dimineața domnilor avocați am o întrebare pentru dumneavoastră. ...

Bună dimineața domnilor avocați am o întrebare pentru dumneavoastră. Un vecin deal meu vrea sa facă pe scara noastră o asociație de proprietari și el sa fie președinte în asociație eu nu sunt deacort cu aceasta asociație de proprietari, el o poate face fără acordul meu ca proprietar de apartament? Ma poate obliga pe mine sa fac parte din asociația de proprietari? Și sa ma oblige pe mine sa plătesc facturi cu costurile asociației de proprietari (salariale personalului asociației, CHIRIA biroului administratorului, etc)? Eu ca proprietar pot contesta, ataca în instanta aceasta asociație?

1.Da, dacă respectă condițiile legale, legea 196 din 2018.
2.Nu.
3.Da, dacă sunteți proprietar și locuiți pe acea scara.
4.Da, dacă aveți motive.
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018 care guverneaza infiiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprieari
Hotararile in cadrul asociatiilor de propietari se obtin cu votul majoritatii participantilor,,respectiv nu exista obligativitatea acordului tuturor particpantilor
Nu va obliga nimeni sa faceti parte din asociatia de proprietari
Veti avea aceleasi obligatii ca si ceilalati membrii proprietari-dar mai putine drepturi
Obligatia contributiei lunarae la intretinerea,administrarea si asigurarea starii tehnice a partii comune reprezinta o obligatie legal prevazuta,care revine tuturor detinatorilor de spatii cu destinatia de locuinta sau alte destinatii-indiferent daca accepta sau nu da devina membrii proprietari
Daca detineti temei legal aveti dreptul sa contestati in instanta
Mie ca proprietar de apartament dacă nu fac parte din asociația de proprietari, îmi revine obligația lunara sa plătesc pentru întreținerea blocului ok am înțeles asta, DAR SALARIALE PERSONALULUI DIN ASOCIAȚIE, CHIRIA UTILITĂȚILE BIROULUI ADMINISTRATORULUI CINE PLĂTEȘTE ACESTE BANI? VA MULȚUMESC PENTRU RASPUNS

ynocentta a scris:

Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018 care guverneaza infiiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprieari
Hotararile in cadrul asociatiilor de propietari se obtin cu votul majoritatii participantilor,,respectiv nu exista obligativitatea acordului tuturor particpantilor
Nu va obliga nimeni sa faceti parte din asociatia de proprietari
Veti avea aceleasi obligatii ca si ceilalati membrii proprietari-dar mai putine drepturi
Obligatia contributiei lunarae la intretinerea,administrarea si asigurarea starii tehnice a partii comune reprezinta o obligatie legal prevazuta,care revine tuturor detinatorilor de spatii cu destinatia de locuinta sau alte destinatii-indiferent daca accepta sau nu da devina membrii proprietari
Daca detineti temei legal aveti dreptul sa contestati in instanta

Toti proprietarii.
Toti proprietarii membri sau nemembrii ai asociatiei. cititi legea 196 si apoi contrazicetii pe cei care va invata. Traiti in comunitate nu in proprietate proprie. Partea comuna este a tuturor proprietarilor in functie de cota parte.
anatiti, utilizator