Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu cimitirul care se învecinează cu noi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu cimitirul care se învecinează cu noi

Buna seara! Locuim lângă cimitir, iar oamenii își îngroapă morții lângă casa noastră și celelalte anexe pe care le avem (totul întabulat) noi mai având puțin teren lângă. Cimitirul aflându-se in proprietatea primăriei, i-am cerut primarului sa faca măsurători și sa delimiteze cimitirul de proprietatea noastră printr-un gard ( știind de legea 102 din 8 iulie 2014) , dar el ne tot amână, iar oamenii deja sunt înmormântați lângă casa fără sa le putem spune ceva, deoarece ne amenință. Ce putem face cu cei care sunt înmormântați foarte aproape de imobil, nici 10 cm si cei care doresc sa fie înmormântați tot lângă casa noastra?
Precizez ca atât casa a fost construită cât si cimitirul înființat in 1900 si ceva, înainte de legea pe care am menționat-o. Daca se poate sa primesc un răspuns la aceasta problema pe care o avem de mulți ani, va mulțumesc!
Laura., utilizator
Buna seara! Deci dvs va invecinati cu cimitirul din 1900. Si tot de atunci, satenii isi ingroapa decedatii langa casa dvs, la nici 10 cm, adica la mai putin de 10 cm. Familiile decedatilor au facut-o inainte si o fac si in ziua de azi, respectig gropi si inhumari. Toate acestea sunt cu concursul primarului din sat, si presupun ca, si al parintelui din sat.
Este corect ce am scris sau gresesc pe undeva?

trandafir2 a scris:

Buna seara! Deci dvs va invecinati cu cimitirul din 1900. Si tot de atunci, satenii isi ingroapa decedatii langa casa dvs, la nici 10 cm, adica la mai putin de 10 cm. Familiile decedatilor au facut-o inainte si o fac si in ziua de azi, respectig gropi si inhumari. Toate acestea sunt cu concursul primarului din sat, si presupun ca, si al parintelui din sat.
Este corect ce am scris sau gresesc pe undeva?

Au început sa-și îngroape decedații doar de câțiva ani încoace lângă casa noastră, deoarece in cimitir se găsesc foarte putine locuri. S-au tot apropiat de casa pana au ajuns lângă perete, când le-am spus ca nu au voie, nu ne-au luat in seama, au strigat la noi si ne-au insultat, motiv pentru care am apelat la primar ( cimitirul fiind in proprietatea primăriei doar de 3-4 ani, aproximativ, înainte a fost in proprietatea bisericii)
Faceti plangere la Prefectura ( forul superior primariei ), DSP, ANPC, plangeri scrise, cu numar de inregistare.

Cred ca ar fi si un subiect interesant pentru televiziuni, daca nu gasiti intelegere la cei de mai sus.
Prefectura NU ESTE forul superior al Primariei. Ei doar supervizeaza legalitatea actelor emise de aceasta.
Pe dvs. ce v-a impiedicat sa va delimitati proprietatea, chiar si printr-un gard provizoriu, din pari de lemn si plasa de sarma? Interesul era al dvs., mai ales cand ati vazut ca mormintele se apropie de proprietatea dvs.