avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Cum poate afla/ demonstra angajatorul, ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Cum poate afla/ demonstra angajatorul, ca un angajat ...

Buna ziua,
Cum poate afla/ demonstra angajatorul, ca un angajat aflat in concediu medical, de fapt acesta nu ar fi fost indreptatit sa aibe concediu medical?
Mentionez ca avem un angajat care, aflat in cercetare disciplinara a anuntat ca va fi in concediu medical, dar este vazut in diverse locuri din oras, neprezentand semne ale unei boli.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:58, 1 Mai 2022
Nu se poate afla, decat atunci cand se va aduce concediu medical pentru plata.

De ce nu ar fi fost indreptatit sa aiba concediu medical?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
"nu ar fi fost indreptatit" = ar fi simulat o boala, iar medicul i-a eliberat certificat de concediu medical.
Cum putem afla atunci cand aduce concediul medical pentru plata?
Multumesc,
Ce sa aflati ? ... daca va aduce concexdiu medical , atunci inseamna pana la proba contrara ca a fost bolnav .... niciun text de lege nu prevede interzicerea de a iesi din casa pe durata concediului medical ...
Exista in regulamente militare o precizare...putin exces de zel :D.Postarea este la 7:59,nu mai zic...
In acea postare nu este mentionat ca ar fi cadru militar...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadru militar paraseste tara Ecaterinaa Ecaterinaa Buna, Fostul concubin a fost angajat al Ministerului de Interne, respectiv cadru militar. Eu neavând dreptul de a beneficia de concediu intretinere minor, ... (vezi toată discuția)
Salariat în concediu Frans Frans Buna seara. Am și o problema pe care nu știu Cum sa o rezolv. Am o salariata care am aflat ca ar vrea sa se pensioneze pe caz de boala. A lipsit de la munca ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna stromelectro stromelectro care sunt motivele justificate pentru angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator ... (vezi toată discuția)