Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Cum poate afla/ demonstra angajatorul, ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Cum poate afla/ demonstra angajatorul, ca un angajat ...

Buna ziua,
Cum poate afla/ demonstra angajatorul, ca un angajat aflat in concediu medical, de fapt acesta nu ar fi fost indreptatit sa aibe concediu medical?
Mentionez ca avem un angajat care, aflat in cercetare disciplinara a anuntat ca va fi in concediu medical, dar este vazut in diverse locuri din oras, neprezentand semne ale unei boli.
Multumesc
Nu se poate afla, decat atunci cand se va aduce concediu medical pentru plata.

De ce nu ar fi fost indreptatit sa aiba concediu medical?
Cornel Vasile, Consilier juridic
"nu ar fi fost indreptatit" = ar fi simulat o boala, iar medicul i-a eliberat certificat de concediu medical.
Cum putem afla atunci cand aduce concediul medical pentru plata?
Multumesc,
Ce sa aflati ? ... daca va aduce concexdiu medical , atunci inseamna pana la proba contrara ca a fost bolnav .... niciun text de lege nu prevede interzicerea de a iesi din casa pe durata concediului medical ...
Exista in regulamente militare o precizare...putin exces de zel :D.Postarea este la 7:59,nu mai zic...
In acea postare nu este mentionat ca ar fi cadru militar...