Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Exista un termen de depunere a unui dosar ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Exista un termen de depunere a unui dosar de cercetare ...

Buna ziua!
Exista un termen de depunere a unui dosar de cercetare accident de munca la ITM?
Multumesc !
In baza procesului-verbal de cercetare întocmit de persoanele împuternicite prin lege, angajatorul la care se înregistrează accidentul va completa FIAM.

FIAM se completează pentru fiecare persoană accidentată în câte 4 exemplare care se înaintează spre avizare după cum urmează:
a) inspectoratului teritorial de muncă care a avizat dosarul de cercetare întocmit de comisia angajatorului, în termen de 3 zile lucrătoare de la primirea avizului;

b) inspectoratului teritorial de muncă care a efectuat cercetarea, în termen de 3 zile lucrătoare de la primirea procesului-verbal de cercetare.

Verificarea şi avizarea FIAM de către inspectoratul teritorial de muncă se fac în termen de 5 zile lucrătoare de la primirea formularului.
Sursa: [ link extern ]
Buna ziua,

A rezultat deces/invaliditate in urma evenimentului sau doar incapacitate temporara de munca-itm?

In cazul in care a rezultat doar itm atunci cercetarea se incheie in 10 zile de la producerea evenimentului ( mai puteti cere amanare daca mai aveti nevoie de acte de la spital/politie...)- Art. 120 din H.G. 1425/2006- si se depune la ITM in 5 zile de la finalizare-Art. 125 din acelasi H.G.

Abia apoi urmeaza completarea FIAM, depunerea lui la la ITM si apoi la Casa de Pensii.

H.G.-ul il aveti mai jos
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator