Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul de etica si conduita si regulamentul intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul de etica si conduita si regulamentul intern

Buna ziua, se pot publica codul de etica si conduita si regulamentul Intern fara consultarea sindicatelor? Exista vreo reglementare in acest sens? Cu multumiri!
Buna ziua! Codul Muncii reglementeaza consultarea sindicatului sau reprezentantilor salariatilor la intocmirea Regulamentului Intern. "Art. 241. Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu excepţia microîntreprinderilor definite la art. 4 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 346/2004, cu modificările şi completările ulterioare, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanţilor salariaţilor, după caz."
Regulamentul intern se afiseaza la sediul angajatorului. ... prin urmare, legea nu cere acordul/consultarea sindicatului pentru afisare
Multumesc! Art. 243 din Codul Muncii este clar cu afisarea, intrebarea mea era referitor la elaborarea Reg Int si a Codului de conduita si etica fara consultare, in contradictie cu prevederile art. 241 si ale legii 476/2006

Cornel Vasile a scris:

Regulamentul intern se afiseaza la sediul angajatorului. ... prin urmare, legea nu cere acordul/consultarea sindicatului pentru afisare

....se pot publica... nu este tot una cu elaborarea.
Astfel cum reiese din dispozitiile art. 241 C. muncii, consultarea salariatilor, cu ocazia elaborarii regulamentului intern de catre angajator, este facultativa, lipsa consultarii neatragand nevalabilitatea regulamentului.
[ link extern ]