Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Elaborare ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Elaborare ROI

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca intr-o firma cu 15 angajati, angajatorul are dreptul sa elaboreze unilateral Regulamentul de ordine interioara sau trebuie sa consulte si un reprezentant al angajatilor?

Va multumesc anticipat.
Art. 241 C.mun.
Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanţilor salariaţilor, după caz.

Regulamentul intern este un act juridic al angajatorului, care are facultatea de a consulta sindicatul sau reprezentantii salariatilor.
Astfel cum reiese din dispozitiile art. 241 din Codul muncii, consultarea salariatilor, cu ocazia elaborarii regulamentului intern de catre angajator, este facultativa, lipsa consultarii neatragand nevalabilitatea regulamentului.