Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Regulamentul de Ordine Interna a primariei
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Regulamentul de Ordine Interna a primariei

Regulamentul Intern al unei primarii trebuie discutat si cu sindicatul ori acesta din urma este doar instiintat dupa aprobarea ROF in sedinta de Consiliu Local?
Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanţilor salariaţilor, după caz.
Ce pot face sindicatul ori reprezentantul salariatilor nemembrii in sindicat, in cazul in care nu au fost consultati? Au dreptul de a se adresa primarului cu o sesizare scrisa? Conform carui articol:sorry:
Asa cum reiese din dispozitiile art. 241 C.mun., consultarea salariatilor, cu ocazia elaborarii regulamentului intern de catre angajator, este facultativa, lipsa consultarii neatragand nevalabilitatea regulamentului.