Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Manichiura/Pedichiura de acasa. PFA sau SRL?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Manichiura/Pedichiura de acasa. PFA sau SRL?

Buna ziua. Pt a lucra de acasa(toate echipamentele sunt acasa), in domeniul manichiurii/pedichiurii etc. ce recomandati? pfa sau srl? De asemenea, sediul social il vom trece acasa. Se poate si punctul de lucru tot acasa, nu? Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Pfa ar fi cel mai indicat dar asta o puteti face doar daca aveti un act de studii/calificare in domeniu. Altfel puteti doar pe un srl sa va desfasurati activitatea. Da, va inregistrati sediul la adresa de domiciliu (dar intr-o camera separata de cea de locuit si care sa corespunda la ceea ce impun cei de la sanipid) si tot la acea adresa va autorizati si activitatea prestata cu codul caen corespunzator. Apoi va va trebui sa inregistrati la acea adresa pe pfa si casa de marcat.
Spre exemplu, sufrageria ar fi in regula? Mulțumesc pt raspunsul prompt!

george-neagu a scris:

Pfa ar fi cel mai indicat dar asta o puteti face doar daca aveti un act de studii/calificare in domeniu. Altfel puteti doar pe un srl sa va desfasurati activitatea. Da, va inregistrati sediul la adresa de domiciliu (dar intr-o camera separata de cea de locuit si care sa corespunda la ceea ce impun cei de la sanipid) si tot la acea adresa va autorizati si activitatea prestata cu codul caen corespunzator. Apoi va va trebui sa inregistrati la acea adresa pe pfa si casa de marcat.

nescualex a scris:

Spre exemplu, sufrageria ar fi in regula? Mulțumesc pt raspunsul prompt!

george-neagu a scris:

Pfa ar fi cel mai indicat dar asta o puteti face doar daca aveti un act de studii/calificare in domeniu. Altfel puteti doar pe un srl sa va desfasurati activitatea. Da, va inregistrati sediul la adresa de domiciliu (dar intr-o camera separata de cea de locuit si care sa corespunda la ceea ce impun cei de la sanipid) si tot la acea adresa va autorizati si activitatea prestata cu codul caen corespunzator. Apoi va va trebui sa inregistrati la acea adresa pe pfa si casa de marcat.

Urmăresc