Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un fel de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un fel de mostenire

sotia mea are o sora si impreuna mai au doi frati de tata . In urma cu 13ani tatal lor a murit , iar acum doi ani a murit si mama fetelor. Nu sa facut succesiune nici atunci si normal ca nici acum. Cei doi impreuna au construit o casa. Intrebarea mea este cine si cat mosteneste in urma deschideri unei actiuni succesorale. va multumesc anticipat!
romascanu a scris:

Prin reprezentarea cui, @ marius 33?

Reprezentarea opereaza in privinta descendentilor copiilor defunctului. Ori surorile din povestea de mai sus sunt tocmai copiii defunctei lor mame si nu ...nepotii ei.

@ romica.b, teoretic (pentru ca s-ar putea pune problema cine, cand si in ce fel a acceptat mostenirea) lucrurile stau asa:
Sunt de dezbatut doua succesiuni succesive (a tatalui intai si apoi a sotiei lui/mama fetelor).

- la mostenirea defunctului (tata) vin: sotia supravietuitoare cu o cota de 1/4 din masa succesorala (= jumatate din casa) iar restul de 3/4 (tot din jumatate de casa) se imparte in mod egal intre cei 4 copii ai defunctului (cele 2 surori + cei doi frati ai lor dupa tata).

- la mostenirea mamei vin doar fetele ei (cele 2 surori). Masa succesorala a mamei s-ar compune din: jumatatea ei de casa (in plina proprietate) + ce a primit din mostenirea sotului ei (1/4 din 1/2 = 1/8). In total 5/8 din casa. Acest 5/8 va fi impartit doar fetelor ei (fratii dupa tata ai fetelor ei, nefiind si copiii defunctei, nu o mostenesc).
Restul e...matematica (operatii cu fractii /aducerea la numitor comun ...mi-s dragi rau :)).

Intr-adevar, asa este cum spune doamna Romascanu. Ca sa fiti lamurit, din intreaga casa, cele 2 surori ia 5 optimi, iar cei doi frati ia 3 optimi. Adica, aproximativ 2/3 surorile si 1/3 fratii din totalul averii.
Multumesc mult! va multumesc!:))
Dna Romascanu are perfecta dreptate !
Ca si cote matematice , sotia dvs si sora ei vor avea cate 5/16 din mostenire , iar ceilalti 2 frati vor avea cate 3/16 fiecare! Asta tinand cont ca ne raportam la aceleasi bunuri!(initial ale tatalui si mamei)B-)