Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cumparare imobil pe numele minorului in varsta de 14 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cumparare imobil pe numele minorului in varsta de 14 ani si 6 luni

Buna ziua.
Sunt căsătorit si impreuna cu sotia avem. singur copil de 14 si 6 luni.
As dori sa stiu care ar fi metoda legala sa pot cumpara un imobil pe numele fetitei mele, in varsta de 14 ani si 6 luni?
safety, utilizator
Buna ziua, se poate prin contract de vanzare-cumparare. Dvs. donati pretul cumpararii minorului si apoi cumpararea se incheie cu minorul prin reprezentant legal-parintii. Puteti insera in contract clauza de uzufruct viager sa puteti folosi si dvs imobilul sau clauze de neinstrainare pana la un anumit moment ales de dvs.
Madalina Pascu, Avocat