Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... În mai 2022, de ce sunt obligat să port mască ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

În mai 2022, de ce sunt obligat să port mască (covid), la ...

În mai 2022, de ce sunt obligat să port mască (covid), la serviciu? Mulțumesc.
În privința salariaților proprii, companiile se pot folosi de Legea securității și sănătății în muncă (nr. 319/2006) ca „pârghie legală” pentru a justifica păstrarea anumitor măsuri. De exemplu, printre obligațiile pe care le are angajatorul în temeiul actului normativ respectiv se numără asigurarea securității și sănătății salariaților în toate aspectele legate de muncă sau luarea tuturor măsurilor pentru prevenirea riscurilor profesionale și asigurarea unui cadru organizatoric și a mijloacelor necesare securității și sănătății în muncă.
Dacă la nivelul firmei se face o evaluare din care rezultă că există un risc profesional legat de coronavirus, se pot analiza, de la caz la caz, măsuri precum purtarea măștii la muncă, păstrarea unei distanțări între birouri sau păstrarea închisă a sălii de mese.

Pentru mai multe informații cu privire la măsurile luate de angajatori după ridicarea restricțiilor la nivel național, accesați linkul următor: www.avocatnet.ro/articol_610...

iulius21 a scris:

În mai 2022, de ce sunt obligat să port mască (covid), la serviciu? Mulțumesc.

Buna ziua
Pentru ca asa vrea patronul.
Daca nu va convine, puteti sa va dati demisia.
Probabil ca asteapta 10 persoane la usa postul dvs...

PS. Acum e ok d-na Rasina????
Nu sunteți obligat, angajatorul poate lua această hotărâre doar dacă ar fi vreun risc profesional, gen masca de praf sau alt risc asemănător. Dacă înainte de Covid-19 nu ați purtat asa ceva, nu aveți această obligație. Nu vă poate da angajatorul afara, reclamați la ITM și se "cuminteste". Cel puțin pentru motivul asta nu are argument legal.

iulius21 a scris:

În mai 2022, de ce sunt obligat să port mască (covid), la serviciu? Mulțumesc.