Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doi frati au mostenit o casa si terenuri la tara. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doi frati au mostenit o casa si terenuri la tara. fiecare cu ...

Doi freti au mostenit o casa si terenuri la tara. fiecare cu partea care ii revine prin lege. Un frate vrea sa doneze partea sa unui copil al fratelui sau. Este posinil acest lucru. Cum se procedeaza ?
Se procedează în sensul:
1. Se contactează un cadastrist pentru întocmirea documentației cadastrale pentru imobilul/imobilele a cărui/căror jumătate vrea sa o doneze.
2. Se intabuleaza certificatul de moștenitor
3. Se prezintă la un notar pentru încheierea contractului