avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa incep sa vand haine online. Imi puteti spune ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa incep sa vand haine online. Imi puteti spune ce trebuie ...

Vreau sa incep sa vand haine online. Imi puteti spune ce trebuie sa fac exact ca sa fie totul facut legal? Din ce am inteles din cautarile pe internet trebuie sa platesc impozit pe profit. Cum fac asta si cat este mai exact? Și ce ar mai trebui sa stiu in general
Trebuie sa va alegeti forma de organizare care va este mai favorabila. In functie de aceasta alegere veti avea de platit taxele.
PFA, II, IF - 10% impozit per profit/an, anume venituri - cheltuieli = profit din care se plateste 10%
Daca aveti venituri peste plafonul de minim 30600 lei (anume, salariux12 luni), trebuie sa platiti CAS si CASS.
SRL - impozit pe venit: 1% daca aveti cel putin un salariat cu norma intreaga sau cumulul a mai multor contracte care impreuna sa fie o norma intreaga; 3% daca nu aveti nici un salariat.
Daca aveti publicitate, gen ads on Facebook, Google, trebuie sa va inscrieti pentru TVA special si acesta se plateste in termen de 45 de zile.
- impozit pe dividente, daca alegeti sa le incasati si sa nu repartizati, 5%.

Va recomanda sa va alegeti o forma de organizare, daca nu alegeti forma si mergeti ”la negru” se numeste evaziune fiscala.

De asemeni, pentru comertul online caen-ul care vi-l recomand este 4791.
Pentru PFA, II, IF - nu aveti nevoie de contabil, dar daca aveti magazin online cu gestiune mare, este recomandat sa aveti un expert contabil care sa va verifice cel putin o data la 3 luni.
SRL - contabil/ contabil autorizat/expert contabil obligatoriu.
Buna ziua ,

Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date (Regulamentul general privind protectia datelor sau GDPR) se aplica operatiunilor de prelucrare a datelor cu caracter personal.


Conform GDPR, prelucrare inseamna orice operatiune sau set de operatiuni efectuate asupra datelor cu caracter personal sau asupra seturilor de date cu caracter personal, cu sau fara utilizarea de mijloace automatizate, cum ar fi colectarea, inregistrarea, organizarea, structurarea, stocarea, adaptarea sau modificarea, extragerea, consultarea, utilizarea, divulgarea prin transmitere, diseminarea sau punerea la dispozitie in orice alt mod, alinierea sau combinarea, restrictionarea, stergerea sau distrugerea.

In mod inevitabil, prin interactiunea cu clienti sau cu potentiali clienti (fie persoane fizice, fie persoane juridice prin reprezentantii lor persoane fizice), se va aplica GDPR si va fi necesara conformarea cu dispozitiile relevante.

Pentru a respecta cerintele impuse de GDPR, magazinul online, care are calitatea de operator de date cu caracter personal, ar trebui sa analizeze si sa raspunda mai multor intrebari, respectiv sa efectueze analize detaliate ale operatiunilor de prelucrare a datelor cu caracter personal, in functie de fiecare situatie in parte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare magazin produse naturiste String String Buna ziua! Tocmai am absolvit un curs de tehnician nutritionist si as dori sa deschid un magazin in care se comercializeaza produse naturiste (suplimente ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, a-și dori sa deschid o firma pentru a face comerț ... adrianomuletul86 adrianomuletul86 Buna ziua, a-și dori sa deschid o firma pentru a face comerț online!am 3 proptiri pe salar acum fiind angajat....întrebarea mea este pot deschide o firma in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as dori sa imi deschid un anticariat online si nu ... Roxana 9 Roxana 9 Buna ziua, as dori sa imi deschid un anticariat online si nu gasesc exact informatii despre asta, am gasit ca si cod caen 4791 pt exclusiv online si ca ar ... (vezi toată discuția)