Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare magazin produse naturiste
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare magazin produse naturiste

Buna ziua! Tocmai am absolvit un curs de tehnician nutritionist si as dori sa deschid un magazin in care se comercializeaza produse naturiste (suplimente alimentare, ceaiuri, tincturi etc). Mi-ati putea spune, va rog, care sunt pasii de urmat (de ce avize am nevoie, ce coduri CAEN ar trebui sa aleg, daca se impun anumite norme in ceea ce priveste spatiul ales pentru desfasurarea activitatii...)? Va multumesc!
Directia - onrc biroul juridic, acolo toata informatiile si primul pas.
Ca fapt divers: LA cursul respectiv, nu v-au spus ce urmeaza sa faceti?
Buna ziua,
Va trebui sa va alegeti o forma de organizare pt societate, sa fixati obiectul de activitate-codurile Caen daca e magazin fizic sau online, sa aveti sediu social, daca sunteti asociata cu cineva sau asociat unic. Se intocmesc actele firmei in prima faza.
Din ce oras sunteti?
Manuela Rășină, administrator
Mulțumesc! Nu, nu ne-au dat nicio informație în acest sens la curs.

trandafir2 a scris:

Directia - onrc biroul juridic, acolo toata informatiile si primul pas.
Ca fapt divers: LA cursul respectiv, nu v-au spus ce urmeaza sa faceti?

Vă mulțumesc pentru răspuns! Sunt din Prahova.

Cabinet Av. Ioana Lãncrãnjan (Bâlc)-CLUj a scris:

Buna ziua,
Va trebui sa va alegeti o forma de organizare pt societate, sa fixati obiectul de activitate-codurile Caen daca e magazin fizic sau online, sa aveti sediu social, daca sunteti asociata cu cineva sau asociat unic. Se intocmesc actele firmei in prima faza.
Din ce oras sunteti?

Buna ziua,

Daca infiintati si o platforma , un site, reglementati in mod corespunzator termenii si conditiile de utilizare a site-ului, politica de confidentialitate(conform GDPR ), si politica privind fisierele tip COOKIE(tot in acord cu normele GDPR).

Dispozitiile GDPR se aplica daca prelucrati date personale.

Datele cu caracter personal includ orice informații despre o persoană identificată sau identificabilă ( subiectul datelor). Printre datele cu caracter personal se numără:

numele
adresa
numărul cărții de identitate/pașaportului
venitul
profilul cultural
adresa IP (Internet Protocol)
datele deținute de medici sau spitale (care identifică o persoană în scopuri medicale).

Potrivit normelor UE privind protecția datelor, ar trebui să prelucrați datele în mod corect și legal, pentru un scop specific și legitim și doar acele date care sunt necesare pentru îndeplinirea scopului respectiv.

Pentru a prelucra date cu caracter personal trebuie să îndepliniți una din următoarele condiții:

aveți consimțământul persoanei vizate
aveți nevoie de date personale pentru a onora o obligație contractuală față de persoana în cauză
aveți nevoie de datele personale pentru a îndeplini o obligație legală
aveți nevoie de datele personale pentru a proteja interesele vitale ale persoanei vizate
prelucrați date cu caracter personal pentru a îndeplini o sarcină în interesul publicului
acționați în interesul legitim al companiei dumneavoastră, atâta timp cât nu sunt afectate în mod serios drepturile și libertățile fundamentale ale persoanelor ale căror date sunt prelucrate. Dacă drepturile persoanei prevalează asupra intereselor companiei dumneavoastră, nu puteți prelucra datele cu caracter personal.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat