avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua, a-și dori sa deschid o firma pentru a face ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua, a-și dori sa deschid o firma pentru a face comerț ...

Buna ziua, a-și dori sa deschid o firma pentru a face comerț online!am 3 proptiri pe salar acum fiind angajat....întrebarea mea este pot deschide o firma in aceste condiții? mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 16:07, 16 Septembrie 2022
Buna ziua,

Puteti infiinta o societate cu raspundere limitata, sau o alta entitate comerciala, avand CODUL CAEN 4791.

Companiile care colecteaza date cu caracter personal vor fi obligate sa initieze un proiect de respectare a GDPR-ului pentru a evita amenzi de pana la 4% din cifra anuala si alte sanctiuni.

Conform GDPR, prelucrare inseamna orice operatiune sau set de operatiuni efectuate asupra datelor cu caracter personal sau asupra seturilor de date cu caracter personal, cu sau fara utilizarea de mijloace automatizate, cum ar fi colectarea, inregistrarea, organizarea, structurarea, stocarea, adaptarea sau modificarea, extragerea, consultarea, utilizarea, divulgarea prin transmitere, diseminarea sau punerea la dispozitie in orice alt mod, alinierea sau combinarea, restrictionarea, stergerea sau distrugerea.

In mod inevitabil, prin interactiunea cu clienti sau cu potentiali clienti (fie persoane fizice, fie persoane juridice prin reprezentantii lor persoane fizice), se va aplica GDPR si va fi necesara conformarea cu dispozitiile relevante.

Legea nr. 365/2002 privind comertul electronic prevede faptul ca efectuarea de comunicari comerciale prin posta electronica (email) este interzisa, cu exceptia cazului in care destinatarul si-a exprimat in prealabil consimtamantul expres pentru a primi asemenea comunicari.

Comunicarile nesolicitate (cold e-mail sau cold calling) sunt interzise – este ceea ce se cheama legile anti-spam.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa incep sa vand haine online. imi puteti spune ce trebuie ... Teodoramariaa Teodoramariaa Vreau sa incep sa vand haine online. Imi puteti spune ce trebuie sa fac exact ca sa fie totul facut legal? Din ce am inteles din cautarile pe internet trebuie ... (vezi toată discuția)
E-mail spam Istvan73 Istvan73 Buna ziua! Care sunt criteriile unei scrisori de intentie / oferta, ca sa fie legal, sa nu fie considerat spam? Si daca este vorba de o adresa de e-mail pe un ... (vezi toată discuția)
Ma intereseaza ce avize sunt necesare pentru un magazin online ... DrAndrasT DrAndrasT Ma intereseaza ce avize sunt necesare pentru un magazin online care vinde aparatura cosmetica de la un furnizor deja autorizat. (adica exista certficate de ... (vezi toată discuția)