Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica se poate trimite si prin posta/curier ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica se poate trimite si prin posta/curier sau doar in SPV?

Buna ziua,

Declaratia unica cu termen 25,05,2022 pentru persoane fizice se poate trimite si prin posta/curier sau doar in SPV?

multumesc
george-neagu, moderator
Da prin toate cele 3 metode :

Modul de depunere a declarației OPANAF 2127/2021
1. Declarația se depune, împreună cu anexele completate, dacă este cazul, astfel:
a) în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau prin poștă, cu confirmare de primire.
Declarația se pune gratuit la dispoziția contribuabilului.
Data depunerii declarației în format hârtie este data înregistrării acesteia la organul fiscal sau data depunerii la poștă, după caz.
b) prin mijloace electronice de transmitere la distanță, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, respectiv:
– prin intermediul serviciului „Spațiul privat virtual“ (SPV);
– pe site-ul e-guvernare.ro, cu semnătură electronică calificată.
Programul de asistență este pus la dispoziția contribuabililor gratuit de unitățile fiscale subordonate sau poate fi descărcat de pe site-ul Agenției Naționale de Administrare Fiscală, la adresa www.anaf.ro.