Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta proces impotriva ordonantei procurorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta proces impotriva ordonantei procurorului

Buna ziua
Va rog mult ma puteti ajuta sa inteleg sentinta data astazi de judecator la o plangere impotriva ordonantei procurorului.
Sentinta este:
"În temeiul art. 341 alin. 6 lit. c C.proc.pen. admite plângerea formulată către petenta ..... împotriva ordonanţelor din 30.07.2021 şi 14.02.2022 date de Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa în dosarul nr. ...., intimaţi fiind ...... şi ..... şi schimbă temeiul de drept al soluţiei de clasare, în sensul eliminării din cuprinsul ordonan?ei din data de 14.02.2021 a referirilor la art. 16 alin. 1 lit. a C.proc.pen. ( fapta nu există). Menţine ca legale şi temeinice celelate dispoziţii ale ordonanţelor atacate. În temeiul art. 275 alin. 3 Cod procedură penală cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa din camera de consiliu, astăzi 19.05.2022."

Multumesc mult
Buna ziua prin ordonanta parchetului vi s-a dat o solutie intr-un dosar penal de clasare motivat si pe argumentul ca fapta nu exista. Instanta a eliminat acest argument din ordonanta, astfel ca in prezent solutia se bazeaza pe celelalte motive cuprinse in ordonanta, cu exceptia celui ca fapta nu exista.
Da. Asa este. Deci din ce inteleg, ordonanta de clasare ramane valabila nu?
Asta nu imi este clar.

Va multumesc f mult pentru raspuns

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua prin ordonanta parchetului vi s-a dat o solutie intr-un dosar penal de clasare motivat si pe argumentul ca fapta nu exista. Instanta a eliminat acest argument din ordonanta, astfel ca in prezent solutia se bazeaza pe celelalte motive cuprinse in ordonanta, cu exceptia celui ca fapta nu exista.

Da, ramane valabila.