Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedari

mama a fost deportata din ucraina a finalizat dosaru pentru despagubire de doi ani a trimis actele judecatoresti din brasov dar nu a intrat nici un ban in cont unde putem afla de situatie
m.stef a scris:
mama a fost deportata din ucraina a finalizat dosaru pentru despagubire de doi ani a trimis actele judecatoresti din brasov dar nu a intrat nici un ban in cont unde putem afla de situatie.

Buna ziua,
Cadrul general actual este:
Guvernul a stabilit, printr-o Hotărâre, aprobată astăzi, modificarea normelor metodologice pentru aplicarea Legii 290/2003 privind acordarea de despăgubiri sau compensaţii cetăţenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reţinute sau rămase în Basarabia, Bucovina de Nord şi Ţinutul Herţa, ca urmare a stării de război şi a aplicării Tratatului de Pace între România şi Puterile Aliate şi Asociate, semnat la Paris la 10 februarie 1947, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin H.G. nr. 1120/2006
Modificările normelor metodologice au fost operate pentru a adapta legislaţia actuală la reorganizarea aparatului de lucru al Guvernului.
Astfel, Serviciul pentru Aplicarea Legii nr. 290/2003 funcţionează în cadrul Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor, organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu personalitate juridică.
Serviciul pentru Aplicarea Legii nr. 290/2003 este coordonat de un vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor, cu rang de subsecretar de stat, numit prin decizie a primului-ministru, care organizează, conduce şi răspunde de activitatea acestui serviciu.
Vicepreşedintele emite decizii şi ordine.
Printre cele mai importante atribuţii ale Serviciului pentru Aplicarea Legii nr. 290/2003, se regăsesc:
- centralizează informaţiile de la comisiile judeţene şi a municipiului Bucureşti;
- întocmeşte documentele de plată a despăgubirilor şi propune plata despăgubirilor;
- propune vicepreşedintelui care îl conduce soluţionarea contestaţiilor îndreptate împotriva comisiilor teritoriale judeţene sau a municipiului Bucureşti de aplicare a Legii nr. 290/2003;
- verifică documente de plată;
- asigură îndrumarea metodologică a comisiilor judeţene şi a municipiului Bucureşti;
- propune vicepreşedintelui avizarea hotărârilor de atribuire în natură a terenurilor, emise de comisiile judeţene de aplicare a Legii;
- propune reanalizarea actelor administrative, în situaţia în care constată încălcarea prevederilor Legii nr. 290/2003;
- deciziile vicepreşedintelui sunt supuse controlului judecătoresc, putând fi atacate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la secţia de contencios administrativ a tribunalului în raza căruia domiciliază solicitantul.

Plata despăgubirilor băneşti, solicitate în baza Legii nr. 290/2003 se face prin Direcţia Economică din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor.
Modificările s-au impus întrucât procedura de evaluare a despăgubirilor prevăzută de aceste acte normative s-a dovedit extrem de greoaie.
Până în prezent au fost emise 3.000 de hotărâri din cele 18.000 de cereri înregistrate la Instituţiile Prefectului din ţară, dintre care: 70% hotărâri de admitere şi 30% hotărâri de respingere.

Vezi : [ link extern ] /

Cu stima,
Pentru o rezolvare rapida si garantata 100% in 30 zile contactati-ma la email : avocatxxx@gmail.com