avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va rog suport in ceea ce priveste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va rog suport in ceea ce priveste reintoarcerea unei ...

Buna ziua,
va rog suport in ceea ce priveste reintoarcerea unei angajate din concediu crestere copil cu o luna mai repede.
Din 23.05 revine la job, data incetare suspendare in revisal este 20.05.2022 sau 23.05.2022?
Eu am ales 20.05.2022 ca fiind data sfarsit suspendare, astfel ca CIM s-a activat si am putut modifica si saalriul minim la cel actual.
Decizia de suspendare am facut cu data de 20 mai si isi produce efectele cu 23.05
Este corect sau trebuia ales ca si data sf suspendare 23.05?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:14, 22 Mai 2022
22.05.2022...
22.05 e duminica si tb zi lucratoare, nu?
eu am ales 20.05.2022 ca fiind data sfarsit suspendare, adica ieri , vineri.
Decizia de suspendare am facut-o cu data de 20 mai si isi produce efectele cu 23.05, data cand vine la lucru.
Este corect sau trebuia ales ca si data sf suspendare= 23.05? am luat o zi din concediu alegand 20 si nu 23? ce repercursiuni sunt? E gresit totusi sau nu?
va multumesc anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reluarea activității se face în ziua următoare celei în care se termina CCC.

Dacă ziua reluării cade intr-o zi nelucrătoare atunci reluarea efectivă se face în prima zi lucrătoare după această dată.
Ccc se termina in 24.06.22, ea revine cu o luna mai repede adica in 23.05.22, ziua cand deja intra la job. Vineri 20.05 dna a facu cerere ca de luni 23.05. revine inapoi. Intrebarea mea era incetarea suspendarii in Revisal o fac de vineri dar cu ce data a incetarii suspendarii? 20.05 sau 23.05? Ea de luni este deja la lucru si era necesar a i se face si act aditional la CIM de majorare salar, fiind deja 2550 ron brutul de la 01.01.2022.
Problema mea era acel camp in revisal incetare suspendare , daca am ales bine 20.05 sau trebuia 23.05. Ca in mod normal ea vinerea inca e cu ctr suspendat , de luni 23.05 e activ.

va multumesc
22.05.2022 era ultima zi de suspendare a c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din cic resurseumane12 resurseumane12 data nastere copil 2.06.2010 sfarsit perioada suspendare 1.06.2010. cerere anjagat reluare activitate 4.06.2012 ce acte se intomesc si daca este corecta ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare si inregistrare incetare contract in revisal cris2279 cris2279 O salariata revine din co crestere copil (2 ani) la data zz. La data zz-1 ea face cerere pentru reluarea activitatii incepand cu zz si in acelasi timp isi ... (vezi toată discuția)
Termen inregistrare revisal - incetare suspendare cim/revenire ccc sorina_a_b sorina_a_b Buna ziua, As dori sa stiu care este termenul legal in care angajatorul poate inregistra in REVISAL actul de revenire din CIC al angajatei, respectiv ... (vezi toată discuția)