avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sunt considerate persoane varstnice, persoanele care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sunt considerate persoane varstnice, persoanele care au implinit varsta de pensionare

Care este varsta de pensionare pentru o persoana varstnica, care este legea care guverneaza si varsta de pensionare in care poate fi institutionalizata intr-un camin de persoane varstnice?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:34, 20 Iulie 2016
Legea 263/2010
art.53
(1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi şi 63 de ani pentru femei.
Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5.
....


Potrivit alin. 4 al art.1 din Legea 17/2000, sunt considerate persoane vârstnice, în sensul prezentei legi, persoanele care au împlinit vârsta de pensionare stabilită de lege.
si care este varsta de pensionare stabilita de lege, 63 de ani la femei si 65 de ani la barbatii sau se foloseste anexa nr.5 din legea 262/20101
Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5 din Legea 263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde se gaseste forma finala a legii pensiilor promulgata de presedinte? arhontele arhontele Este adevarat ca de la 1 ianuarie pentru femei varsta de pensionare este de 63 de ani?Nu se va ajunge progresiv la acesta varsta pana in 2030?O femeie poate ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare ANGEL978 ANGEL978 Buna dimineata! As dori sa stiu si eu care va fi varsta legala de pensionare atat pentru femei cat si pentru barbati la care se va ajunge in 2030ª 65 ani ... (vezi toată discuția)
Pensie urtimudo urtimudo Buna seara As vrea sa stiu daca m-am nascut in octombrie 1955 ,am facut facultatea 5 ani ,armata 9 luni ,lucrez din septembrie 1981 , cand ma pot pensiona . (vezi toată discuția)