Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sunt considerate persoane varstnice, persoanele care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sunt considerate persoane varstnice, persoanele care au implinit varsta de pensionare

Care este varsta de pensionare pentru o persoana varstnica, care este legea care guverneaza si varsta de pensionare in care poate fi institutionalizata intr-un camin de persoane varstnice?
Legea 263/2010
art.53
(1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi şi 63 de ani pentru femei.
Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5.
....

Potrivit alin. 4 al art.1 din Legea 17/2000, sunt considerate persoane vârstnice, în sensul prezentei legi, persoanele care au împlinit vârsta de pensionare stabilită de lege.
si care este varsta de pensionare stabilita de lege, 63 de ani la femei si 65 de ani la barbatii sau se foloseste anexa nr.5 din legea 262/20101
Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5 din Legea 263/2010.