Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, Am o intrebare legata de executarile ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, Am o intrebare legata de executarile silite venite ...

Buna seara,
Am o intrebare legata de executarile silite venite de la birouri judecatoresti dupa urma unor credite neachitate. Se pot prescrie datoriile ? Sau pot scapa in vreun fel de aceste executari ? Trebuie sa achit aceste propriri, sau pot angaja un avocat care sa ma ajute sa scap? Mulțumesc.
Buna seara, trebuie studiate inscrisurile pe care le detineti pentru a va fi oferit un raspuns concret. In principiu, datoriile se pot prescrie, poate fi prescirsa si executarea silita, pot exista neregularitati ale executarii care o fac nelegala, etc., toate acestea avand ca efect diminuarea sau stergerea datoriei. In concluzie, prezentati actele unui avocat care dupa ce le va studia va stii ce este de facut. Atentie la termenele in care puteti invoca prescriptia si nelegalitatea actelor de executare, de regula este de 15 zile de la receptionarea actului de executare pe care urmeaza sa il contestati.