avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara! Dupa ce am renuntat la cererea de divort, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara! Dupa ce am renuntat la cererea de divort, am declarat ...

Buna seara!
Dupa ce am renuntat la cererea de divort, am declarat recurs in temeiul art 406 alin 4, instanta s a pronuntat fara a l asculta si pe parat.
In realitate este o revenire asupra renuntarii.
Care sunt sansele sa fie admis recursul?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 11:18, 25 Mai 2022
Recursul vizeaza strict aspecte de procedura. Revenirea asupra deciziei nu va fi posibila, sentinta fiind definitiva pe acest aspect.

Daca in continuare va doriti desfacerea casatorie aveti posibilitatea unei noi actiuni in instanta sau notar,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. daca in cadrul unei infatisari la un termen de judecata( ... colinsmarty colinsmarty Buna ziua. Daca in cadrul unei infatisari la un termen de judecata( civil) reclamanta a depus cerere ca in baza art 406 renunta la 2 din 3 petite, insa ... (vezi toată discuția)
Cand un divorț este finalizat? ciobotarupetrucristian ciobotarupetrucristian Buna ziua vroiam sa stiu unde se poate verifica daca doi soți mai sunt încă căsătoriți legal... Soțul a solicitat divorțul a fost dată o sentință ... (vezi toată discuția)
Desfacuta prin divort sau incetata prin moarte? romascanu romascanu El reclamant Ea parata Sentinta: Admite ... Desface casatoria incheiata la ...[data gresita] din culpa comuna. Incredinteaza reclamantului minorul ... (vezi toată discuția)