Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Acum cateva luni asociatia a decis sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Acum cateva luni asociatia a decis sa renoveze toata ...

Buna ziua! Acum cateva luni asociatia a decis sa renoveze toata scara blocului (9 etaje). Problema este ca ei au decis lucrul acesta doar cu persoanele care au fost la o sedinta de bloc (5-7 pers). Acele persoane au fost de acord iar rezultatul a fost unul scandalos. Pentru varuit,reparat glafuri si vopsit balustrada si usi lift firma a cerut 850.000 de lei ! Asa ceva este inadmisibil,iar din cate stiu pentru o astfel de chestie trebuie sa se stranga semnaturi de la 50% +1 apartament ca sa se poate da drumul la lucrare. Ei nu au strans nimic si acum sunt obligat sa platesc o gramada de bani pentru niste chestii care nu fac banii aia. Nu mi se pare normal asa ceva,eu nu am de unde sa platesc atatia bani...Si nu mi se pare corect ca ei sa decida doar cu 5 persoane reparatii de aproape 1 milion de lei. Ce pot sa fac? Peste 60% din locatari nu au fost de acord cu asta si nici nu platesc. Au voie sa ma oblige sa platesc?
A,si inca un lucru...cand a fost propusa la renovare si scara blocului A (a mea fiind B) cei prezenti la intalnire (tot 5-6 persoare) au zis ca nu vor...si nu s-a dat drumul la nimic. Adica ei se bazeaza doar pe persoanele care nu au serviciu si ce sa faca toata ziua ca sa scoata bani... Nu sunt de vina ca nu pot ajunge cand vor ei. Sunt de parere ca trebuie sa se faca o lista si sa se anunte toti locatarii sa vina pe rand cand au timp sa semneze pentru ce vor ei sa faca....
Paul George, utilizator
daca a fost adunare generala convocata, trebuie sa va supuneti celor votate indiferent de nr persoanelor prezente
data viitoare, participati la adunarile asociatiei daca doriti sa aveti ceva de spus
Si daca nu pot ajunge? Am serviciu cand ei fac adunari... Daca este adunare generala,gata ei au voie sa faca ce vor ei pe banii mei doar daca sunt 2 adormiti acolo care nu au treaba cu lumea in care traiesc?
va faceti timp si ajungeti....daca nu se face,de ce nu se face......daca se face, de ce se face
Da am inteles. Deci trebuie sa ma rup de la munca ca ei nu pot sa faca o lista cu semnaturi. Aici nu este vorba despre 500 de lei domnule,daca vi se pare normal ca 1 miliard de lei sa se duca asa pe 4 persoane prezente la o adunare imi pare rau. Eu am intrebat daca au voie sa ma oblige sa platesc,pt ca acest buget nu se afla in fondul de reparatii. Eu stiu ca trb sa aibe banii si dupa sa ii recupereze nu asa gata 20 de mii de euro datine ca pt voi facem -_-
La suma asta oricum mi-e greu sa cred ca nu si-au facut si ei in casa reparatii .......
Paul George, utilizator
daca vi se pare mult, faceti rost de contraoferta
de facut se face cand se strang banii...ca doar nu vine cineva si va sponzorizeaza cu banii si nici firma nu o sa faca pe datorie la caiet

banii nu se duc pe alea 4 persoane ci sa le multumiti ca aveti totusi 4 persoane care se intereseaza de starea blocului....si da sunteti obligat sa participati cu cota aferenta fondului de reparatii
daca participati la sedinta, va faceati si dvs in casa...asa isi fac doar ei

aveti posibilitatea de a contesta deciziile in instanta