Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum se obtine un Certificat de Identitate Sportiva?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum se obtine un Certificat de Identitate Sportiva?

Poate un ONG (asociatie) sa obtina un Certificat de Identitate Sportiva daca nu este asociatie sportiva sau club sportiv? Daca nu, ce poate sa faca pentru a obtine unul?
Cu ce va ajuta CIS ul.dacă nu este club sportiv?Pt a obtine CIS de la MTS tb depuse.o serie de acte din care sarezulte obiect de activitate in domeniul sportului,practicarea unei anumite ramuri de sport specifice unei federatii etc.Ar tb modificate actele asociatiei dvs..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna seara. Daca la constituirea unei Asociatii Club Sportiv in statut trec mai multe sporturi ma voi lovi de ceva probleme la obtinerea CIS-ului? Sau trebuie trecuta o singura ramura de sport? Multumesc.
Mihail Preda, utilizator
puteti face club multisportiv, cu multe ramuri de sport, dar e complicat pentru ca trebuie sa indeplineasca statutul cerintele statutelor tuturor federatiilor sportive nationale din acele ramuri... dar de putut se paote. CIS cereti dupa ce sau impreuna cu solicitarea de aviz si autorizatie de functionare ca si club sportiv, pe care o depuneti la ANS dupa ce ati obtinut de la Judcatorie personalitatea juridica... dar atentie sa va fi pus in Statut tot se impune si Legea 69/2000 si NM de aplicare a ei, cu unele interpretari exagerate sau aberenta / abuzive din partea ANS ca de cele mai multe ori pretinde modificri care de fapt nu se justifica, deci trebuie sa va pregatiti bine....