Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva export

Buna ziua

Daca o firma romaneasca , importatoare de marfuri din afara UE ( Federatia Rusa) , doreste sa exporte marfa ramasa , la fel , in afara UE , Rep.Moldova , cum se procedeaza cu TVAul la export , este virat direct de catre biroul vamal in contul firmei Romanesti?
Cand se face export factura se emite fara TVA ( in regim de scutire) , deci nu avem ce TVA sa fie virat .