avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva export

Buna ziua

Daca o firma romaneasca , importatoare de marfuri din afara UE ( Federatia Rusa) , doreste sa exporte marfa ramasa , la fel , in afara UE , Rep.Moldova , cum se procedeaza cu TVAul la export , este virat direct de catre biroul vamal in contul firmei Romanesti?
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 18:18, 30 Mai 2022
Cand se face export factura se emite fara TVA ( in regim de scutire) , deci nu avem ce TVA sa fie virat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva extracomunitar stegeran stegeran Buna ziua. Am o problema si cautand pe forum nu m-am lamurit. Firma din Romania platitoare de TVA realizeaza un prototip pentru un produs pentru un client din ... (vezi toată discuția)
Declaratia 390 andreap124 andreap124 Buna ziua. Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in ... (vezi toată discuția)
Facturare client ue,livrare tara non-ue tommy22 tommy22 buna seara, Avem o livrare de bunuri in Norvegia,facturarea se face catre o tara membra UE. in acest caz, factura se declara in 390 si in intrastat? ... (vezi toată discuția)