Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera de supraveghere la intrare pe casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera de supraveghere la intrare pe casa scarii

Pot monta camera de supraveghere,la intrare pe casa scarii,sa pot supraveghea gradinitele din fata blocului????
Elena Andreea, administrator
Nu, puteti monta, ca lucrare individuala, camera de supraveghere sa vizualizeze usa propriei locuinte.
Casa scarii reprezinta parye comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa intervina,sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatie de proprietari
Nu omiteti aspectul important ca datele preluate si stocate de sistemele de supraveghere se afla sub incidenta GDPR
Instalarea sistemelor de supraveghere este permisa numai operatorilor autorizati,acreditati cu licenta IGPR
Buna ziua,

Camera respectiva poate fi montata de catre Asociatie de proprietare, care va prelucra date personale.

Prin prisma rolului pe care îl îndeplinesc și a atribuțiilor legale, asociațiile de proprietari au calitatea de operatori de date cu caracter personal și, în consecință, obligația de a respecta dispozițiile Regulamentului (UE) 679/2016 - Regulamentul general privind protecția datelor (RGPD).

Astfel, în contextul prelucrării (inclusiv al dezvăluirii) datelor personale, asociațiile de proprietari trebuie să identifice temeiul legal al efectuării acesteia, prevăzut de dispozițiile RGPD prin raportare la prevederile legale din domeniul lor de activitate.

Scopul și mijloacele prelucrării datelor de către asociațiile de proprietari pot fi în mod expres stabilite prin actele normative care le reglementează înființarea, organizarea și funcționarea sau pot fi stabilite de către asociație, fiind justificate de interesul legitim al său.

De asemenea, în unele situații, prelucrările de date se pot baza pe consimțământul persoanelor fizice vizate.